Zırtapoz Ne Demek?

Contents1 Zırtapoz ne demek argo?2 Zırtapoz ne demek Kürtçe?3 Hırpo ne demek?4 Zıpır benzer biçimde ne demek?5 Haytacı ne demek?6 Patavatsız ne demek?7 Zimbo ne demek?8 Dırzo ne demek?9 Delişmen ne demek?10 Tırrek Kürtçe ne demek?11 Zırbo ne demek?12 Zıpçık ne demek TDK?13 Zıpır delikanlı nedir?14 Zirzop olmak ne demek?
Zırtapoz ne demek argo?
Dilimize Yunancadan geçmiş olan zırtapoz kelimesi, çoğu zaman söylediği şeyler ile yaptıkları birbirini tutmayan, sözüne güvenilmeyen kişiler için kullanılır. Argo bir sözcük olan zırtapoz, bazı kaynaklarda ”zırtapos” şeklinde geçer.
Zırtapoz ne demek Kürtçe?
Deli dolu, delişmen, patavatsız, utanmaz, saygısız, nezaketsiz, zıpır, görgüsüz, palavracı. Kürtçe zırteboz (=kaba saba, palavracı, kaba herif) sözünden Türkçeye geçerek zırtapoz şeklinde söyleniş edilmiş. Kürtçe zırt (=kaba saba kimse) sözcüğüne dayanmaktadır.
Hırpo ne demek?
Sersem, salak ve kaba saba.

Zıpır benzer biçimde ne demek?
Zıpır hareket ve tavırlarında şımarık ve delice hareket gösteren kişilere denmektedir. TDK, internet sayfasındaki açıklamaya gore ise hareketlerinde ölçü olmayan, zırtapoz, delişmen, şımarık ve zirzop kişiler için kullanılmakta olan bir sıfattır.
Haytacı ne demek?
Türk Dil Kurumuna gore hayta kelimesinin anlamı Osmanlının uç boylarında vazife meydana getiren derslik olarak açıklanmaktadır. Ek olarak hayta kelimesi yararlı bir şeye haiz olamamış, serseri şeklinde de ifade edilmektedir.
Patavatsız ne demek?
Patavatsız, sonunun nereye varacağını düşünmeden hareket eden ya da konuşan şahıs anlamına gelir.
Zimbo ne demek?
salam, sosis benzer biçimde bilumum et ürünleri üreten bir alman gida firmasi. bilhassa kahvaltilik et ürünlerinde uzmanlasmislardir.
Dırzo ne demek?
günlük hayatta karşılaşabileceğiniz bir pokemon türü. kürtçe hırsız demek.
Delişmen ne demek?
[1] Söz ve davranışlarda ölçüsüz olan şahıs. [2] Deli dolu, neşeli.
You might be interested:  Meşru Ne Demek?(Muhteşem yanıt)Tırrek Kürtçe ne demek?
son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı benzer biçimde anlamlar ihtiva eder. doğuda kürtler oldukça kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.
Zırbo ne demek?
zırboş: zeka averajı koyunlarndan bile daha düşük olma durumu, ahmaklık, satanistlik.
Zıpçık ne demek TDK?
yüzülmüş deride kalan kuyruk.
Zıpır delikanlı nedir?
Çocukluk çağından çıkmış genç adam. Sözünün eri, dürüst, namuslu kimse. Çocukluk çağından çıkmış genç ve gürbüz kimse.
Zirzop olmak ne demek?
Zirzop daha oldukça başıboş şekilde ve işi olmayan olarak gezen kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Doğal bununla birlikte gereksiz yere ya da değersiz bir halde konuşan kişiler için de kullanıldığını söylemek mümkün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.