Yüksek Gerilim Hattı Nedir? Ne İşe Yarar? Amacı?

Yüksek gerilim hattı, elektrik üretim merkezlerinden yerleşim yerlerine elektriğin iletilmesini elde eden hatlardır. Bu hatlarda oldukça yüksek voltaj değerlerinde elektrik bulunmuş olduğu için ismine yüksek gerilim hattı denilmektedir. Kendi aralarında iki ayrı gerilim seviyelerine ayrılmaktadır. İlk grupta 1000 ile 245 bin volt, ikinci grupta ise 245 bin ile 300 bin volt olan enerji bulunur.

300 bin volttan daha yüksek olan hatlar ise oldukça yüksek gerilim hattı olarak anılır. Yüksek gerilim hatlarının döşenmesi elektrik üretim alanında olan santraller ile yerleşim birimleri arasındadır. Santralden yerleşim yerine uzanan hat süresince 100 bin ile 300 bin volt içinde elektrik bulunur. Bu elektrik direkt abonelere dağıtılmaz. Dağıtıcılara gidilerek voltaj düşer ve aboneler düşük gerilimi elektrik alır. Genel anlamda dağıtılmış olan elektrik ise 110 ile 220 volt arasındadır.

İçindekiler1 Yüksek Gerilim Hattı Ne İşe Yarar?2 Yüksek Gerilim Hattı Zararları3 Yüksek Gerilim Kullanım Amacı4 Yüksek Gerilim Hattı Geçen Ev Alınır mı?5 Yüksek Gerileme Niçin İhtiyaç Duyulur?6 Yüksek Gerilim Hattı Direkleri Kaç Metre?7 Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçerse Ne Olur?8 Yüksek Gerilim Hattından Ne Kadar Elektrik Geçer?9 Yüksek Gerilim Hattı Kanser Yapar mı?
Yüksek Gerilim Hattı Ne İşe Yarar?

Yüksek gerilim hattı işlevi olarak elektrik santralinde üretilen elektriğin dağıtılmasını sağlamaktır. Elektrik santralinde üretilen elektrik oldukça yüksek voltaj değerlerine haizdir. Bu elektriğin santrallerden dağıtılması için ise yüksek gerilim hatları kullanılır. Yüksek gerilim hatları yapı olarak da büyük direklerden oluşur. Bu direkler ve kalınca kablolar vasıtasıyla santralden çıkan elektrik dağıtım bölgelerine gider. Burada transformatör tesisleri yardımı ile elektriğin voltu düşürülür ve abonelere ulaşan elektrik düşük elektrik hatları yardımıyla mümkün olur. Bu kapsamda yüksek gerilim hatları santralde üretilmiş elektriğin dağıtılması için vazife görür.

Yüksek Gerilim Hattı Zararları

Yüksek gerilim hattı zararları bununla beraber getirebilir. Güvenlik açısından çeşitli riskleri oluşturabilir. Bu sebeple bu hatlarda oldukça yüksek volt değerlerinde elektrik bulunur. Bilhassa lüzumlu tedbir ve tedbirlerin alınmaması hattın geçmiş olduğu çevre için risk yaratabilir;

Yüksek gerilim hatlarında yüksek volt değerlerinde elektrik bulunur. Bu kapsamda meydana getirilen emekler hattın yakında olan yerleşim yerlerinde yaşayanların bu durumdan etkilendiğini göstermiştir. Bilhassa çocuklar için yüksek gerilim hatları lösemi şeklinde hastalıklara yol açabilir.Hattan yayılan elektrik dalgaları beyin üstünde negatif etkiye niçin olabilir. Bu kapsamda meydana getirilen araştırmalar yüksek gerilim hattı yakınında oturanlarda beyin kanserinin daha sık bulunduğunu tespit etmiştir.Hatlardan yayılan manyetizmaya devamlı olarak maruz kalınması göğüs kanserini de tetikleyebilir.Elektromanyetik alanların ek olarak doğum ve üreme, davranış değişimleri ve nöroendokrin sistemde etkilere yol açmış olduğu da araştırmalar da gösterilmiştir.

Bunun yanında hatlarda meydana gelebilecek ihtimaller içinde bir kopuş durumunda da etrafa yüksek volt değerlerinde elektrik yayılmasına yol açacağından yüksek gerilim hatlarının yakınında bulunmak büyük riskler oluşturabilir.

yuksek gerilim kullanim amaci

Yüksek Gerilim Kullanım Amacı

Yüksek gerilim kullanım amacı, yüksek volt değerlerinde olan elektriğin yerleşim yerlerinde olan dağıtım merkezine iletilmesidir. Elektrik üretildiğinde oldukça yüksek volt değerlerine haiz olur. Termik yada hidroelektrik santrali şeklinde alanlarda elde edilmiş elektriği direkt kullanmak mümkün değildir. Ilk olarak elektriğin düşük volt seviyesine getirilmesi gerekir. Bunun için de santralden elektrik düşürme işleminin yapılacağı dağıtıcılara yüksek gerilim hatları ile tanışır. Taşınan elektrik, merkezlerde işlenir ve ondan sonra direkt yerleşim yerlerinde kullanılmak için gene elektrik hatları ile dağıtılır.

Yüksek Gerilim Hattı Geçen Ev Alınır mı?

Yüksek gerilim hattı geçen ev alınır mı sorusu ev alacaklar için mühim konulardan birisidir. Yüksek gerilim hatlarında kent içi elektrik iletiminde kullanılmak suretiyle 220 volt elektrik taşımakta olan hatlara kıyasla oldukça yüksek voltlarda elektrik bulunur. Mevzuyla ilgili meydana getirilen araştırmalar kapsamında yüksek gerilim hattının 600 metre yakınında yer edinen tüm yaşam alanları için bu durum çekince yaratmaktadır.

Yüksek gerilim hatları genel olarak kent dışına kurulur ve insan sağlığı ile çevre güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde yapılır. Sadece emlak sektörünün süratli şekilde gelişmesi çevresi boş olan hatların etrafının da kısa sürede dolmasını elde etmiştir. Bu durum da ev alacaklar için risk yaratır. Ev almak isteyenler eğer mülkün yakın çevresinde yüksek gerilim hattı bulunuyorsa davranışlarında ölçülü davranmalıdır.

Yüksek Gerileme Niçin İhtiyaç Duyulur?

Yüksek gerilime gerekseme duyma sebebi santralde üretilmiş olan elektriğin dağıtımının yerleşim yerlerine iletilmesidir. Elektrik üretim santralleri yapıları itibariyle kent merkezlerinin içine ve oldukça yakınına kurulamaz. Bu durumda yerleşim yerlerinden uzakta bulunan santrallerden üretilmiş olan elektriğin dağıtılması için yüksek gerilim hatları kullanılır.

Yüksek Gerilim Hattı Direkleri Kaç Metre?

Yüksek gerilim hattı direkleri metre olarak değişmektedir. Hat uzunluğu kilometrelerce devam ederken hat boy uzunlukları ise 16 metre ile 80 metre içinde değişmektedir. Hatların yerden yüksekliği taşınan elektrik seviyesine ve yerleşim yerlerinin yakınlığına bakılırsa değişmektedir. Hatlar yerleşim yerlerine mesafe olarak ne kadar uzak olursa risk açısından da o aşama rahatlık sunar.

yuksek gerilim direkleri kac metre

Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçerse Ne Olur?

Tarladan yüksek gerilim hattı geçerse tarla sahibi tazminat talebinde bulunabilir. Enerji nakil hatlarının mülkiyeti olan tarlalardan geçmesi halinde kişilere ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme yapılmadan tarladan yüksek gerilim hattı geçirilmesi mümkün değildir. Tarlanın etken ekilmesine yada boş bırakılmış olmasına da dikkat edilmemektedir.

Yüksek Gerilim Hattından Ne Kadar Elektrik Geçer?

Yüksek gerilim hatlarından 1000 volttan 300 bin volta kadar elektrik akışı sağlanır. Volt miktarı ana dağıtıcı ve uzatma hatları olarak değişmiş olur. Mesela direkt santralden çıkan hattın voltaj kıymeti yüksektir. Sadece ana dağıtım noktasından başka bölgeye yönlendirilmiş yüksek gerilim hatlarında daha düşük elektrik iletimi olur.

Yüksek Gerilim Hattı Kanser Yapar mı?

Yüksek gerilim hattı kanser yapabilir. 1970’li yıllardan itibaren bu mevzuda meydana getirilen emekler hatlardan yayılan elektromanyetik dalgaların beyin ve göğüs kanseri üstünde etkili bulunduğunu göstermektedir. Oldukça yüksek elektromanyetik dalga olduğundan hatlara yakın olmamak kanser riski oluşturmamak için önemlidir.

İlginizi çekebilir:
Halkla İlişkiler Mezunu Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?
Batarya Şoklama Nedir? Ne İşe Yarar? 5 Adımda {Nasıl} Yapılır?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.