Youtube’dan Para Kazanmak

Günümüzün en popüler mevzularından birisi İnternet’ten para kazanmaktır. O şekilde ki, hakikaten de para kazanmak mümkündür. Bunlardan birisi de Google’ın hizmetlerinden ve popüler video paylaşım sitesi olan Youtube.com’dur. Youtuber olarak video paylaşımı, çekimi ile para kazanılmaktadır. Artık popüler, hatta gıcık edici olan bir tabir sıkça tüm Youtube videolarında görülür oldu; “Lütfen kanalıma abone olmayı ihmal etmeyin!”
Youtube’ın sahibi Google, her geçen gün prosedür ve kurallarını değiştirmekte, telif haklarına ilişkin birçok düzenleme yapmaktadır. Bir nebze para kazanımı zorlaştırılsa da birçok yolla para kazanmak gene mümkündür. Unutulmamalıdır ki, Youtube, kişiyi vezir yapmış olduğu şeklinde rezil de edebilmektedir. En temel kalite “emsalsiz içerik” olup, kopya yada benzer nitelikteki yeniden videolar kişiyi rezil etmekte, para kazanım durumuna ciddi sekte vurmaktadır. Son güncelleme ile videolar 10.000 görüntülenme kazanmadıkça para kazanılamayacaktır. Film, müzik şeklinde telif haklarıyla korunan içeriklerin yüklenmesi ve haksız kazanç elde edilmesi durumlarına Google ciddi karşı olduğundan, önlemler almakta ve bu durumun önüne geçmeye iş koşturmacasındadır.

Youtuber: Youtube hesabı olan, sürekli vedeolar hazırlayıp, çeken ve paylaşan şahıs.
Youtube Fenomeni: Youtube’de meşhur olmuş, videolarıyla beğeni toplamış şahıs.

Ilk olarak kişinin bir Youtube hesabı olması ve doğrulatması gerekmektedir.

Ayrımcılık yapmama, verilerin Google ile paylaşılması şeklinde belli şartların kabul edilmesi durumu bulunmaktadır. Akabinde Google Adsense hesabı açılması gerekmektedir. Youtube Kanalının tüm hat ve bilgileri harfiyen bildirilip, belirlenmelidir. Gerçek sahibi ve itibarlı olunduğunun temel ıspatı kategorisel olarak kanalın niteliğinin teknoloji, moda, yoldam vb. tarzda belirtirmesi gerekmektedir.

Youtube Kanallarında para kazanmak için kategori önemlidir.
Ilk olarak reklam türleri iyi bilinmelidir. Overlay (Bindirme) reklamların minik banner olduğu ve video altında çıkmış olduğu bilinmelidir. TrueView (Akış İçi) reklamlar ise Video başlamadan evvel aynayan reklamlardır. Her şekilde de seçenek doğru yaklaşım değildir. Reklam türüne bakılırsa diğerine geçiş yapılabilmektedir.

TV (Seyretgeç) kullanıcıları şeklinde bir Youtube’un da kitlesi özeldir ve süre kuşağında yankı bulur. Sabah ayrı, öğlen ayrı ve akşam ayrı kitleler izleyiş gösterir ve değişik video türleri izlenme gösterir. Bundan dolayı yüklenen videolar tüm süre kuşağında izlenebilir olmalı yada her kuşakta izlenecek video seçenekleri sunan bir kanal oluşturulabilmelidir. Videoların görselleri çö önemlidir. Şu sıralar ağzı açık şok olmuş insna görüntüleri popüler fakat bu durumun da değişebileceği unutulmamalıdır. Odaklanılan mevzunun video kapak görseli olması gerekiyor. Yığın görseller ASLA görülmemelidir.
Tertipli Video

Youtube Kanalı ve Google Adsense Hesabı açıldıktan sonrasında tertipli video çekim ve yüklemesi yapılmalı, minimum 1.000 kere görüntülenme alınmalıdır. Youtube uzun soluklu çalışacağı kişileri tercih eder. Bu yüzden tertipli, başarıya ulaşmış video yüklemesi ve çekimi yapılmalı, bol miktarda görüntülenme almalıdır. Minimum 60 – 100 arası videonun kanalda olması uygun görülmüştür.
Marka Algısı
Lüzumlu olmadığı görülse de önemli bir mevzudur. Marka oluştumak etkili bir para kazanma yoludur. Youtube kanalının gelişim ve popülerliğini çoğaltmak için İnternet sitesi açmak akıllıcadır. Güzel logo, tasarım ve marka algısına destek çarpıcı sözler marka oluşumunda eleştiri öneme haizdir. Ek olarak ustalaşmış introlar hazırlanıp, videolarda kullanılmalıdır. Youtube kanalı özelleştirilmelidir. Kesinlikle telif hakkı ile korunan materyal ve bilgilerin olmadığından güvenli olunmalıdır. Grafik, görsel, fotoğraf, logo, ses ve görüntülerin tümü telif kapsamındadır.
Youtube Ortaklığı
İlgili adımlar tamamlandıktan sonrasında müracaat yapılmalıdır. Youtube Ortak Programı sayfasından müracaat yapılabilmektedir. Müracaat onayı süre alabilmektedir. Kabulle birlikte videolarda reklam vizyonu başlayacaktır.
Ekipman
Tüm işlemlerden sonrasında profesonel Youtuber olmak için bazı ekipmanlar gerekiyor. Ilk olarak İnternet bağlantısı ve bir bilgisayar gerekmektedir. Temel olan bu gereksinimlerin haricinde telefondan çekim ve yükleme mümkün fakat kurgu ve efektler gerekebileceğinden bilgisayar şarttır. Çözünürlüğü minimum 16 MP olan ve HD video çeken bir telefon kamerası kullanılabilir. Son çıkan birçok akıllı telefonda bu özellikler mevcuttur. Video düzenleme programı kullanılması gerekeceğinden, uygun bir program temin edilmelidir ki, Adobe Premier tercih edilir. Bu programların büyük çoğunluğu ücretlidir.
Youtube’de Para Kazanma Şekilleri

Akılda kalır kolay ve kısa Youtube kanalı adı belirlenmelidir.
Örneksiz olunmalıdır.
Toplumsal medya hesapları ve İnternet (Bilgiağı) kurulmalıdır.
Yayınlanacak videolara ilişkin mevzular belirlenmelidir.
Kanalın türü iyi belirlenmeli ve tür dışına çıkılmamalıdır. (Bazı türler: Eğlence, Informasyon, Oyun, Latife, Gündem, Makyaj, İnceleme, Kendin Yap, Spor, Paranormal Vakalar…)
Kanal kapağı ve bağlantıları iyi tasarlanıp, düzenlenmelidir. Etkili temalar seçilmelidir.
HD Video üretmek mühim, kaliteli içerik sulması şarttır. Gererk görsel, gerek içerik ve gerekse de kurgusal olarak kalite ön planda olmalıdır.
Sıhhatli çekim için Tripod kullanımı tavsiye edilir.
Ses kaydı için profesyonellik için mikrofon kullanılması önerilir.

Birkaç video hazırlayıp, ASLA derhal aynı gün yüklenmemelidir. Yorumlar, beğeni ve beğinilmemeler muhakkak dikkate alınmalıdır.
SEO 101
Youtube iyi ve etkili bir video platformu sadece aynı şekilde iyi bir de video arama motorudur. Bundan dolayı de SEO, Arama neticeleri mühim olup,  sıhhatli ve etkin halde videoların arama sonuçlarında çıkması gerekmektedir. Video’nun üst sıralarda ve arama sonuçlarında öncelikli sıralanması izlenme oranını %90 artırmaktadır. Bu unsurlar her daim göz önünde bulundurulmalıdır.
DİKKAT
Youtube, reklamlandırma ilkelerinde son dönemlerde ciddi düzenlemeler yapmaktadır. Bu güncelleme dahilinde Youtube yayıncılarının para kazanabilmek için aşağıdaki kriterleri yerine getirmeleri gerekiyor.

Yayıncı kanalın minimum 1000 aboneye haiz olması,
Kanaldaki videoların geçmiş 12 içinde 4 bin saatten fazla izlenmiş olması.

Ek olarak en oldukça izlenen videolara reklam verme olanağı da geliyor. Sistem reklamları otomatik inceliyordu. Sadece Google’ın almış olduğu karar neticesinde çalışanlar bu  işlemleri manuel yapacaklar.
TAVSİYE
Youtube kanalından iyi oranlarda para kazanmak için iki mühim ilkeye uymak şarttır.

Google kaide ve ilkelerine uymak,
Özgünce marka olabilmek.

Her daim emsalsiz ve yaratıcı olarak videolar hazırlanmalı, İnternet sitesi ve öteki toplumsal platformlarla tanıtımlar desteklenmelidir. Mevcud mevzuları değişik anlatımlardan ziyade, olmayan mevzu ve tarzda farkındalık oluşturmak ciddi paralar kazanmak için temel oluşturur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.