Yoksun Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Yoksun kalmak ne demek TDK?2 Yoksun Arapca ne demek?3 Yoksun kaldı ne demek?4 Mahrur ne demek?5 Yoksun kalmak ne anlama gelir?6 Dahil olmak ne demek TDK?7 Velhasılı nın anlamı nedir?8 Namüsait ne demek TDK?9 Mahım ne demek?10 Mağrur hava ne demek?11 Fasıkı yoksun ne demek?12 Zoolog kelimesinin anlamı nedir?13 Mahrur ne demek TDK?14 Orası muhakkak ne demek?15 Uyku Mahmur ne demek?
Yoksun kalmak ne demek TDK?
Yoksun kalmak ne demek TDK? Yoksun kalmak, belli bir şeye haiz olamamak.
Yoksun Arapca ne demek?
Yoksun kelimesi Türkçe’de “yoksun” anlamına gelir. Arapça ḥrm kökünden gelen maḥrūm محروم z “yoksun” sözcüğünden alıntıdır.

Yoksun kaldı ne demek?
Belli bir şeyden kendisinde olmayan, belli bir şeyin yokluğunu çeken, yoksun.
Mahrur ne demek?
Mahrur ne demek? 1. Hiddet, kin, özlem, arzu vb. bir sebeple içi yanan, alev ateş, kızgın (kimse): Mahrûr-i ciğer-teşneyiz ey sâki-i sevecen / Geldikçe elinden bizlere teklîf-i ayâğ et (Nâilî).
Yoksun kalmak ne anlama gelir?
“haiz olunan bir şeyi yitirmek, kullanamamak” diyor tdk, onun için.
Dahil olmak ne demek TDK?
Dâhil ne demek TDK? a. esk. Bir işe karışmış olma, karışma. Vezne.
Velhasılı nın anlamı nedir?
Velhasıl kelimesinin anlamı kısacası anlamına gelir. Bu kelime bir mevzunun özetinden sonrasında kısa bir özet yapmak istendiğinde, özetin başlangıcında söylenir. Hatta velhasıl konuşmaya bir nokta verileceği anlamını da çağrıştırır.
Namüsait ne demek TDK?
Uygun kelimesi de Arapça bir kelime olup Türkçeye yerleşmiştir. Uygun kelimesi uygun olma, elverişli olmayı anlatır. Kısaca namüsait kelimesi “elverişli olmamak, uygun olmamak” anlamına gelir.
Mahım ne demek?
(Tekili: Hemheme) Üzüntüler, kederler, dertler, tasalar.
You might be interested:  Sirius Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Mağrur hava ne demek?
Mağruru sözcüğü, lügatımızda yüzyıllardır kullanılmaktadır. Mağrur sözcüğü TDK sözlüğünde ” kibirli, kendini beğenmiş ve gururlu” anlamlarıyla açıklanmıştır. TDK sözlüğü, bu kelimeyi “kurumlu” olarak da açıklar. Kurumlu olmak, kendisiyle övünmek anlamındadır.
Fasıkı yoksun ne demek?
fasık-ı yoksun / fâsık-ı yoksun Günah işlemeye hazır olması durumunda buna fırsat bulamayan.
Zoolog kelimesinin anlamı nedir?
Hayvan bilimci ne iş yapar? MESLEK: Zoolog. Hayvanların anatomik ve fizyolojik özelliklerini inceleyen ve onları özelliklerine nazaran sınıflandıran, çeşitli etmenlerin hayvanlar üstündeki tesirini araştıran kişidir. Zoologlar araştırıcı yada uygulayıcı olarak vazife yaparlar.
Mahrur ne demek TDK?
Mahur kelimesinin iki anlamı bulunmaktadır. TDK ‘ya nazaran mahur kelimesi, klasik Türk müziğinde bir makamı ifade etmektedir. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Mahur bakışlı kelimesi, yumuşak, süzgün bakışı vasıflandırmak için kullanılır.
Orası muhakkak ne demek?
Doğruluğu, gerçekliği kati olarak malum, gerçekliği kesinleşmiş. Kesinlikle, herhalde, ne olursa olsun, yüzde yüz.
Uyku Mahmur ne demek?
1- Oldukca fazla içtiği için dengesini yitirmiş ve sersemlemiş olan şahıs. 2- Hemen hemen yeni uyanmış olan kimse. Örnek Cümleler: 1- Hala uyku mahmuru olduğundan söylediklerimin çoğunu algı edemedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.