Vasıta Alırken Plaka Değişiklik yapma | Plaka Değişiklik yapma Süresi

Vasıta aldıktan sonrasında plaka değişiklik yapma süresi 30 gün, şu demek oluyor ki 1 aydır. İkinci el vasıta alırken plaka değişiklik yapma işlemi için, satış esnasında bunu kesinlikle notere belirtmeniz ve lüzumlu başvurunun yapılması gereklidir. Aksi takdirde, satış bir kez gerçekleştiğinde, sonradan plaka değişiklik yapma işlemi söz mevzusu olmaz. Plaka yenileme için ise, değişik şartlar söz mevzusudur; onları da bu yazımızda bulabilirsiniz.

İçindekilerPlaka Değişiklik yapma {Nasıl} Yapılır?1. İkinci El Vasıta Alırken Plaka DeğiştirmePlaka Değişiklik yapma Tutarı 2022 İçin Ne Kadar?2. Taşınırken Plaka DeğiştirmePlaka Yenileme 2022 Ne Kadar?Hangi Durumlarda Plaka Yenileme Yapmam Gerekir?
Plaka Değişiklik yapma {Nasıl} Yapılır?

Plaka değişiklik yapma için, iki şart aranır:

Aracın el değiştirmesi, şu demek oluyor ki satılması,Aracın sahibinin ikametini başka bir şehire alması, şu demek oluyor ki taşınması.

İlk ilkin, 2. el vasıta satışı esnasında plaka değişikliği {nasıl} oluyor, onu inceleyelim:

1. İkinci El Vasıta Alırken Plaka Değişiklik yapma

2. el vasıta alırken plaka değiştirebilmek için bunu kesinlikle satış esnasında noterde belirtmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, plakanızı değiştiremezsiniz. Plaka yenilemek için, aşağıdaki evrakları tamamlayıp bulunduğunuz şehirdeki Güvenlik Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne başvurmanız gerekiyor:

Nüfus cüzdanı ya da yeni (çipli) kimlik kartı,Aracın eski plakasına ilişik belgeleri ve plakası,Mecburi trafik sigortasına ilişik poliçe,Geçici tescil belgesi / noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi,Şoförler odasından alınan nakil dosyası,MTV borcunun olmadığına dair belge.

Bu belgeler tamamlanıp Tescil Şubesi’ne başvurduktan sonrasında, Şoförler Odası’na gidip plakanızı bastırabilirsiniz.

Plaka Değişiklik yapma Tutarı 2022 İçin Ne Kadar?

Plaka değişiklik yapma tutarı 2021 senesinde noterdeki vasıta devir ve plaka değişiklik yapma işlemi için 290 TL ve Şoförler Odası’na da plaka basımı için vereceğiniz 60 TL ile beraber toplam 350 TL idi. Bu ücret 2022 senesinde da aynı şekilde eğitim ediliyor.

2. Taşınırken Plaka Değişiklik yapma

Bir şehirden başka bir şehire taşınmanız durumunda, plakanızı değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bu da, tıpkı 2. el vasıta alımında olduğu benzer biçimde mecburi değildir sadece trafik sigortası prim hesaplamada kent mühim bir unsur olduğundan, ikametinizi şu an bulunduğunuzdan daha minik bir şehire aldırdığınızda, plakanızı değiştirmeniz maddi açıdan faydanıza olacaktır.

İkametgah değişikliği sebebiyle plaka değişiklik yapma işlemi için ihtiyaç duyulan belgeler, aşağıdaki gibidir:

Nüfus cüzdanı ya da yeni (çipli) kimlik kartı,Ruhsat ve fotokopisi,Taşındığınız şehirden ilamet belgesi,Aracınızın ödenmemiş vergi borcu olmadığına dair belge,Eski plakalarınız (ön ve arka).

Bu belgeleri tamamladığınızda, Şoförler Odası’na gidip plaka değişiklik talebi dosyası hazırlatmanız gerekiyor. Bu müracaat belgesi ile, İl Güvenlik Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Trafik Şube’de işlemleri tamamladıktan sonrasında, plaka talep fişiniz ile Şoförler Odası’na dönerek yeni plakanızı bastırabilirsiniz.

Bu iki yöntemin haricinde, sonradan plaka değişiklik yapma maalesef mümkün değildir.

Plaka Yenileme 2022 Ne Kadar?

Yıpranmış plaka yenileme, çalıntı ve yitik plaka benzer biçimde durumlarda, vasıta plaka yenileme işlemi yapmanız gerekir. Eski plaka yenileme işlemi için ihtiyaç duyulan belgeler aşağıdaki gibidir:

Nüfuz cüzdanı ya da yeni (çipli) kimlik kartı,Ruhsat ve fotokopisi,Çalınmadıysa araçta takılı eski plakalar,Plaka yenileme tutarı dekontu.

Plaka yenileme tutarı, noter için 28 TL ve 55 TL plaka basım tutarı olmak suretiyle, toplam 83 TL şeklindedir.

Hangi Durumlarda Plaka Yenileme Yapmam Gerekir?

Plaka yenileme işlemi için, plakanızın ağır kusurlu olması gerekir. Bu şekilde, vasıta muayenesinden de geçemezsiniz. Ağır kusur durumları aşağıdaki gibidir:

Amerikan Pres Plaka olarak da malum APP plakalar,Eğilip bükülmüş, özetlemek gerekirse deformasyona uğramış olmuş plakalar,Plakanın üstünde vida yada vida delikleri bulunması,Plaka üstünde resmi damganın bulunmaması,Plakanın herhangi bir cam yada plastikle kaplanmış olması.

Plakanız bu durumların bir ya da daha fazlasına sahipse, muayeneden geçmesi mümkün değildir.

İlginizi çekebilir:
Trafik İşaret Levhalarının Geometrik Şekilleri Ne Anlama Gelmektedir?
Youtube Mail Adresi Değişiklik yapma {Nasıl} Yapılır? Kati Çözüm

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.