Trafik İşaret Levhalarının Geometrik Şekilleri Ne Anlama Gelmektedir?

Geometrik şekiller trafik içinde levhaların çeşitli manalar belirtmesinden ve vasıta sürücülerinin dikkatlerini çekerek kaza, hata şeklinde durumları yapmalarının önüne geçmek gayesi ile kullanılmaktadır. Bu çeşit işaretler bu şekillerle bilindiklerinden vasıta sürücüleri uzaktan dahi görseler derhal belirtilmek istenen mesajı kolaylıkla anlayabilmektedirler.

Trafik Levhalarının Değişik Geometrik Şekillerle Gösterilmesinin Sebebi Nedir?

 Trafik levhalarının değişik geometrik şekillerde gösterilmesinin sebepleri aşağıda maddeler halinde gösterilmektedir:

Tüm trafik levhaların şekilleri farklıdır şundan dolayı tüm trafik levhalarının şekli aynı olsaydı bu durum karmaşık durumlara niçin olurdu ve kazalara sebep verebilir.Trafik işaret levhalarının üstünde değişik değişik renkler vardır. Bu durumun sebebi, mavi levhaların bilgilendirici özellik göstermesi, kırmızı renkli trafik işaret levhalarının ise uyarıcı işaret levhası olmasıdır.Yapım ve onarım trafik işaret levhaları, otoyol işaret levhaları şeklinde işaret levhaların hepsinin vazifesi birbirlerinden değişik olmaktadır. Bu sebeple değişik şekillerde olabilir ve değişik renklerde olabilirler.

Bu sebeplerin bütünü vasıta sürücülerinin yollardaki kaza riskini en aza indirmek ve trafiğin daha kolay akmasını sağlamak için bulunduğunu anlayabiliriz.

İlginizi çekebilir:
Vasıta Alırken Plaka Değişiklik yapma | Plaka Değişiklik yapma Süresi
Naçizane Ne Demek TDK? Naçizane Tavsiyem Ne Anlama Gelir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.