Telefonun Saati Geri Kalıyor Niçin? {Nasıl} Çözerim?

Telefonun saati geri kalıyor sebebi çoğu zaman cihazın hala kış saati uygulamasını kullanıyor olmasından doğar. Kış saatine gore ayarlandığı için otomatikman ayarlarını değiştirir. Bunun yanında cihaza buluşan fena amaçlı yazılımlarda telefonun saatini ya da tarih ayarını değiştirebiliyor.
İçindekiler1 Telefonun Saati Geri Kalıyor {Nasıl} Çözülür?2 Telefon Saati Otomatik Geri Alır Mı?3 Saat Hangi Nedenden Dolayı Geri Kalır?4 Cep Telefonunda Hangi Saat Dilimi Ne Olmalı?5 Telefonda Tarih ve Saat {nasıl} Ayarlanır?
Telefonun Saati Geri Kalıyor {Nasıl} Çözülür?

 Adım 1:  İlk olarak telefon saati düzeltme için cihazın “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 Adım 2:  Ekranda yer edinen “Sistem Ayarları” bölümünün altında bulunan “Tarih ve Saat” seçeneğine dokunun.
 Adım 3:  Büyük olasılık ile “Otomatik Saat Dilimi ve Otomatik Saat Ayarı” seçeneğinin işaretli bulunduğunu görmüş olacaksınız, bu işareti kaldırın.
 Adım 4:  Saat dilimini “Minsk GMT +3:00” olarak değiştirin.

Not: Cihaza virüs bulaştıysa güvenilir virüs programları yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz virüs programı ile tarama yapabilir ve fena amaçlı yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz.
Telefon Saati Otomatik Geri Alır Mı?

Telefon saati otomatik geri alıyorsa hala kış saati uygulamasını kullanıyor anlama gelir. Bilinmiş olduğu suretiyle Türkiye’de kış saati uygulaması kullanılmadığı için telefondan otomatik ayarla seçeneğini iptal etmeniz gerekir.
Türkiye öncesinden GTM +2:00 saat dilimini kullanırken artık GTM +3:00 saat dilimi olarak değiştirmiştir. Yukarıda adım adım anlatılan işlemleri sırasıyla uygularsanız telefonunuz saati otomatik geri almaz.
Saat Hangi Nedenden Dolayı Geri Kalır?
Kış saati uygulaması ve fena amaçlı yazılımlar haricinde aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan, nemden kimi zaman de imalat hatasından dolayı saat geri kalabiliyor. Haftada ya da ayda bir güvendiğiniz kaynaktan telefonunuzun saatini ayarlamanız gerekebilir.
Bunun haricinde otomatik saatlerinin geri kalması en büyük sebebi kafi güç miktarını bulamamasından doğar. Güç miktarının yetersiz olmasının sebebi ise yeterince çalışmıyor olmasıdır. Bir çok otomatik saat kullanıcıları haftada ya da günde birkaç kez kullanıyor. Saatin enerji rezervinin kafi bulunduğunu düşünseler de güç kafi gelmiyor.

Otomatik saat enerjisini üretmesi için bilek hareketinden faydalanır. Bilek hareketinin kinetik enerjisini kendisinin kullanabileceği güç kaynağına dönüştürür. Eğer tertipli kullanırsanız saat çalışmaya devam eder ve el ile kuruluma gerekseme duymaz.
Cep Telefonunda Hangi Saat Dilimi Ne Olmalı?
Cep telefonun “Ayarlar” kısmına girerek, “Süre Dilimi” seçeneklerinden GMT +3/ UTC+ 3 ayarını yaptığınızda Türkiye’de doğru saat dilimine ulaşacaksınız. IPhone Operating System (IOS) kullanıcıları için, “Ayarlar” kısmına giriş yapın ve “Genel” seçeneğine dokunun. Ekrana gelen bölümden “Tarih ve Saat” kısmına giriş yapın. Tarih ve saat bölümünde “Otomatik Ayarlar” kısmını dönem dışı bırakın.
Telefonda Tarih ve Saat {nasıl} Ayarlanır?
IOS için;

 Adım 1:  İlk olarak Telefonda tarih ve saat ayarı için “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 Adım 2:  Ekrana gelen menüden “Genel” seçeneğine dokunun. Arkasından “Tarih ve Saat” seçeneğine giriş yapın.
 Adım 3:  “Otomatik Ayarla” hususi durumunu dönem dışı bırakın.

Android için;
Cihazınızın “Ayarlar” kısmına giriş yapın. Arkasından ekrana gelen “Otomatik Tarih ve Saa” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını eylemsiz durumuna getirin.

İlginizi çekebilir:
Senkronizasyon Ne Demek? Ayarları {Nasıl} Yapılır?
Koşullu Arama Yönlendirme Etken Ne Demek?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.