Tebligat Adresi Nedir? 10 Sual 10 Yanıt

Tebligat adresi mahkeme ve icra müdürlükleri benzer biçimde devlet kurumlarının bildirim yaptıkları adrestir. Devlet tarafınca hazırlanmış olan tebligat doğrusu davet notunun iletileceği adres tebligat adresidir. Başka bir deyişle tebligat adresi bildirim meydana getirilen kişinin yasal adresidir. Bildirim yapılacak olan kişinin ikamet adresi hem de tebligat adresidir. Tebligat ile devlet tarafınca kişilere bilgilendirme yapılmaktadır. tebligat gönderileceği vakit da bildirim yapılacak kişinin adresi tebligat adresine yazılmalıdır. Aksi halde yanlış adrese gittiğinde tebligat yapılmamış sayılacağından herhangi bir dava yada yargı de geçerli olmayacaktır.

İçindekiler1 E Tebligat Adresi {Nasıl} Alınır?2 E Tebligat Adresi {Nasıl} Aktifleştirilir?3 Kimler Tebligat Çıkarabilir?4 Tebligat Adresi {Nasıl} Bulunur?5 Tebligat Adresi {Nasıl} Değiştirilir?6 Kimler Tebligat Gönderebilir?7 PTT Tebligat Adresi {Nasıl} Alınır?8 Tebligat Adresi Kısmına Ne Yazılır?9 E Tebligat Mail Adresi Mecburi mu?
E Tebligat Adresi {Nasıl} Alınır?

E tebligat adresi almak oldukça kolaydır. Günümüzde dijital kanalların yaygın olarak kullanılması ile beraber tebligat adresi de fiziki olmanın yanında dijital de olabilmektedir. Bu sayede tebligat fazlaca kısa sürelerde karşı tarafa iletilebilmektedir. Bunun için ise e tebligat adresi almak için şu adımları takip etmelisiniz;

Adım 1: İlk olarak e-imza sahibi olmalısınız. İşlemler e-imza ile yapılmaktadır. E-imza sahibi olmayanlar e-devlet üstünden ön müracaat yaparak işlemlerini PTT’den tamamlayabilmektedir.Adım 2: Sonraki adımda http://www.etebligat.gov.tr adresine girişi yapınız.Adım 3: Oluşturulan sayfada, üst menüde yer edinen Müracaat kısmını seçiniz. Buradan da Online Müracaat sekmesini seçin.Adım 4: Seçim sonrasında kendiniz ya da şirketiniz için hangisi uygunsa ilgili butonu seçin.Adım 5: E-imza ile giriş seçeneğini seçin ve sayfanın açılmasını bekleyin.Adım 6: Oluşturulan sayfada kimlik numarasını ilgili kutucuğa yazınız.Adım 7: Bu sırada sistemden e-imzanın tanımlanması için bir Java dosyası indirilecektir.Adım 8: Java uygulamasını açın.Adım 9: Açtıktan sonrasında e-imzalı olacak şekilde giriş yapınız.Adım 10: İletişim detayları bir sonrası sayfada otomatikman gelmektedir, yanlışlık olması halinde düzeltebilirsiniz.Adım 11: Fazlaca dikkatli olunması ihtiyaç duyulan mevzu sayfanın altındaki kullanım şekli alanıdır. Kullanıcı ilk başta hangi seçeneği seçmişse (Bireysel ya da işlem yetkilisi) buradan ona uygun seçeneği seçmelidir. Bireysel hesaplar için Alıcı kısmı seçilmelidir.Adım 12: Son olarak ise onay sayfası ekrana gelecektir ve ekrandaki onayı yaparak işlemi sonlandırabilirsiniz.

E Tebligat Adresi {Nasıl} Aktifleştirilir?

E tebligat adresi etken etmek için şu adımları izlemeniz gerekmektedir;

Adım 1: E-imzaya haiz bir halde portal.etebligat.gov.tr adresine giriş yapınız.Adım 2: İmza ile sisteme giriş yapmak için inen Java dosyasını çalıştırın.Adım 3: Giriş sonrasında UETS arayüzü ekrana gelecektir. Açılmış hesap detayları ekranından güncelleme yapılacak alanlar var ise tamamlanmamış olanlar doldurulur. Daha sonrasında gizyazı alanına gizyazı girilir ve Kaydet butonuna tıklanır.Adım 4: Kaydetme sonrasında lüzumlu olan kısımlar doğru girildiyse hesap aktivasyonu tamamlanacaktır.

Bunun yanında PTT şubelerine giderek kimlik ibrazı ile de e-tebligat hesabı etken hale getirilmektedir.

Kimler Tebligat Çıkarabilir?

Kimler tebligat çıkarabilir sorusuna cevap olarak yargı kuruluşları ile yönetimsel kurumlar şeklinde cevap verilmektedir. Bu kapsamda devlet kurumları tebligat çıkarabilir. {Özel sektör} temsilcileri ise tebligatı kendileri değil, mahkemeler vasıtasıyla çıkarabilmektedir.

Tebligat Adresi {Nasıl} Bulunur?

Tebligat adresi bulmak için kişinin ikamet adresi temel alınmaktadır. Bu kapsamda kişinin ikamet adresi nereye aitse tebligat adresi de orası olacaktır. Tebligat adresini bulmak için kurum ve kuruluşlar ikamet bilgilerini temel almaktadır.

Tebligat Adresi {Nasıl} Değiştirilir?

Tebligat adresi değiştirebilmek için şu adımlar takip edilmelidir;

Tebligat adresi kişinin ikamet adresidir. Bu yüzden e-devlet üstünden ya da bölgedeki muhtarlığa gidilerek ikamet adresi değiştirilmelidir. Bu durumda otomatikman ikamet adresi de değişecektir.Banka benzer biçimde kuruluşlar için ikamet adresi değişikliği bildirimi şubelere yapılmalıdır. Kısa süre içinde yeni tebligat adresi oluşturulacaktır.

Kimler Tebligat Gönderebilir?

Kimler tebligat gönderebilir sorusu devlet kurum ve kuruluşları olarak cevap vermek mümkündür. Bunun yanında alacaklı olan hususi firmalar de tebligat gönderebilmektedir. Sadece firmalar kendileri direkt tebligat gönderemez, mahkemeye başvurarak mahkeme aracılığı ile tebligat gönderebilmektedir.

PTT Tebligat Adresi {Nasıl} Alınır?

ptt tebligat adresi nasil alinir

PTT tebligat adresi almak için şu adımları seyredebilirsiniz;

Adım 1: Gerçek ve tüzel kişiler en yakın PTT şubesine giderek tebligat adresi almak istediklerini belirtebilir.Adım 2: PTT görevlisi tarafınca kimlik ya da şirket detayları ibrazı ile beraber bireysel ya da tüzel olarak tebligat adresi kısa sürede tamamlanacaktır.Adım 3: PTT işlemi yapılması sonrasında alınan tebligat adresi dijital kanalda da geçerli olacağından elektronik imza ile giriş yapılabilir.

Tebligat Adresi Kısmına Ne Yazılır?

Tebligat adresi kısmına alıcının resmi tebligat adresi yazılmaktadır. Sol üst kısmında ise gönderici yerin adı yer almıştır. Mesela Ankara İcra Dairesi tarafınca tebligat gönderiliyorsa bu ibare sol üst bölümde yer almıştır. Bunun yanında esas numarası da gene yer almıştır. Esas numarası bilhassa mahkeme ve dava işlerini muntazam sıralamada tutulması için verilen dosya numarasıdır. Sol üst bölümde hangi kurum ve kuruluştan geldiği, hemen sonra ise dosya numarası, davacı vekili adı soyadı ve kimlik numarası yazmaktadır.

E Tebligat Mail Adresi Mecburi mu?

E tebligat mail adresi hesabın etken edilmesi için zorunludur. Hesabı etken hale getirme aşamasında oluşturulan sayfada eposta adresi kaydedilmelidir. Ondan sonra gizyazı unutulması ya da giriş sorunları yaşandığında eposta adresi üstünden erişim sağlanabilecektir.

İlginizi çekebilir:
Turkcell Lifebox Nedir? 7 Sual 7 Yanıt
Youtube Mail Adresi Değişiklik yapma {Nasıl} Yapılır? Kati Çözüm

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.