Sistem Mühendisi {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Endüstriyel, teknik sistemleri ve bu istemlere ilişkin alt yapıların tasarımını icra eden kişiye sistem mühendisi denir. Sistem mühendisi {nasıl} olunur, ne kadar kazanır inceliyoruz.
Sistem mühendisleri sistem öğelerinin kontrolünü sağlayarak gelişmesine katkı sağlarlar. Kimi zaman sistem mühendisleri yeni bir sistem üretirler. Bu sistemin kontrolünü sağlayarak optimum düzeyde emek vermesi için belirli düzenlemeler ve bakımlar yaparlar.
 Sistem Mühendisliği Eğitimi
Sistem mühendisliği eğitimi sizin için uygun mu ilk olarak kişilik özelliklerini inceliyoruz.

Sistem mühendisleri bilgisayar başlangıcında zaman geçirmeyi severler.
Sistem mühendisleri sayısal zekaya sahiptirler. Geometri şeklinde biçim ve uzay ilişkilerini severler.
Sayısal zeka ve çözümleme kabiliyetleri yüksektir.
Araştırma yapmayı analitik düşünmeyi ve yenilenmeyi severler.
Puzzle yada Lego şeklinde araçlarla yeni tasarımlar yapmayı seven kişilerdir.

Sistem mühendisi olabilmek için Mühendislik Fakülteleri bölümünden sanayi sistem mühendisliği yada mimarlık şeklinde bölümlerden mezun olurlar. Bu fakültelerde verilen eğitim süresi 4 senedir. Bu bölüm yalnız Yeditepe üniversitesi ve İstinye Üniversitesi’nde bulunur.
Sistem Mühendisi {Nasıl} Olunur?
Sistem mühendisliği ihtiyacı olduğu sistem mühendisi {nasıl} olunur konusunu yine izah etmek gerekir. Birçok mühendislik mezunu değişik hususi eğitimler, kurslar yada sistem mühendisliği yüksek lisans programları ile bu açığı kapatmaya çalışıyor. Sistem mühendisi {nasıl} olunur.
Sistem mühendisliği alanında detaylı eğitimler bulunur. Bu eğitimler yardımıyla gereksinim analizi, fonksiyonel çözümleme,  karar analizi şeklinde karışık emek harcamaları öğrenmek mümkün. Entegrasyon, doğrulama ve geçerli kılma şeklinde stratejileri iş ortamında kullanmak için sistem mühendisi eğitimi almak gerekir.
Her sistem mühendisi kendi çalmış olduğu kurumun vermiş olduğu sınırlar çerçevesinde vazife ve sorumluluklarını yerine getirir. Sistem mühendisliği mezunları teknik, endüstriyel, biyolojik, sosyolojik, finansal, çevresel ve politik sistemler üstünde emek harcayarak sistemlerin ve birbirine olan uyumunun denetlenmesinde sorumlulukları bulunur.
Sistem Mühendisliği Görevleri
Sistem mühendisi ne iş yapar inceliyoruz. Sistem mühendisliği görevleri ve emek verme alanlarını listeledik.

Sistem mühendisleri üretim sektöründe kullanılan üretim hatlarının tasarlanmasında
Lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin sistemlerinde
Proje yöneticiliği ve programlama gerektiren tasarımlardan
Otomasyon çalışmalarının olduğu ya da anlaşmalı hizmet verilen şirketlerde
Yapınak tasarımı ve kurulum aşamalarında
Arge kısmı renovasyon projelerinde vazife yapabilirler.

Sistem mühendisliği görevleri genel olarak listedeki gibidir.
Sistem Mühendisliği Maaş
Bir kurumda sistem mühendisi olarak çalışabilmek o kurumun gereksinimlerini karşılayabilmek ile mümkündür. Bu da sürekli kendini yenileme özelliğine haiz olmayı gerektirir kendini geliştirebilen sistem mühendisleri için yüksek maaş almaları oldukça sıradandır. Sistem mühendisliği maaş değerlemesi kurumların inisiyatifindedir.
Kamu sektöründe vazife yapmak isteyenler KPSS sınavına girerek bilhassa müdafa alanları sıhhat tesisleri ve askeri bölümlerde vazife alabilirler. Müdafa sanayisi ve askeri iletişim alanında vazife yapabilirler. Kamuda standart mühendis maaşı uygulanmaktadır. Her 5 yılda bir kıdem atlayan çalışanlar ücret olarak basamak atlar. Müdafa endüstri sistem mühendisliği yardımıyla yeni ürün üretimleri hızlandı. Artık ülke olarak kendi üretimimizi gerçekleştirdiğimiz ürünleri satışa çıkarıyoruz.
Sistem Mühendisileri Ne Kadar Maaş Alır?
Sistemlerin sıhhatli bir halde emek vermesi için uygun tasarımı ellerinde bulunan maliyet ölçüsünde modeller.  Sistem mühendisleri çoğu zaman büyük firmalar için çalışırlar. Sistemin emek verme prensipleri ve amacına bakılırsa doğru sistem elemanlarını kullanarak çalışmış oldukları iş yerinin amaçları doğrultusunda uygunluğunu denetler. Sistem mühendisleri ne kadar maaş alır kamu ve hususi firmalar için ayrı ayrı incelediğimizde averaj 10bin TL maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Hiçbir kurumda yeni mezunlara bu oranda ödeme yapılmadığını belirtmek gerekir.  Çoğu zaman 5 ile 6bin ile iş başı icra eden mühendisler kıdem kazandıkça maaşları artıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.