Sayısal Meslekler ve Maaşlar

Sayısal kısmı mesleklerinde en fazla maaş veren bölümler içinde Tıp, mühendislik benzer biçimde dallar yer ediniyor. Tıp alanında yüksek eğitim süresi göz korkutuyor. Bu yüzden en yüksek sayısal meslekleri ve maaşları mevzusunda birkaç meslek paylaşmak moral olacaktır.

Genetik ve biyomühendislik
Havacılık ve uzay mühendisi
Nükleer enerji mühendisi
Uzay ve uydu mühendisi
Eczacı
Astronomi ve Uzay bilimler

Bu meslek grupları uzmanları fazla olmaması sebebiyle en fazla ödeme meydana getirilen meslekler arasındadır. Gelişmekte olan sektörlerdir ve uzun bir süre popüler kalacağı aşikardır. Senelik kazançları averaj 150-200bin civarındadır.
Mühendislik alanında en oldukca maaş alan öteki meslekler

Fizik Mühendisi
Vapur inşaatı ve vapur makineleri mühendisi
Raylı sistemler mühendisi
Havacılık Elektrik ve Elektroniği
Moleküler biyoloji ve genetik
Bilgisayar Mühendisi

Hiçbir süre gözden düşmeyecek hep revaçta duracak sayısal meslekler ise

Tabip
Baytar
Mühendisler olacaktır.

Türkiye’de sayısal kısmı kısaca MF kısmı meslekleri devamlı yüksek maaşlı ve zor mesleklerdir. Sadece öteki bölümlerle kıyaslandığında daha azca talebe bulunur. Bu yüzden mesleki olarak yüksek başarı gerektiren sıhhat benzer biçimde sektörlerde sayısal ve analitik düşünme kabiliyeti istenir.
Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları
Eşit ağırlık TM kısmı için pek oldukca meslek bulunur. Hem sayısal hem de sözel zeka gerektiren meslekler içinde maaşlarda farklıdır. Eşit ağırlık kısmı mesleklerinde maaşlarına bakılırsa ve ilgi alanlarına bakılırsa en oldukca maaş veren meslek şirketlere göre değişiklik gösterir. Averaj en oldukca maaş elde edilecek mesleklerden örnekler paylaşalım;

Psikoloji
Ekonometri
Hukuk Yönetimi
Yöneticilik Bölümleri
Havacılık Yönetimi
Politika Bilimi ve internasyonal ilişkiler
Iktisat ve finans
İktisat
Bankacılık

Bu meslek dallarındaki maaşlar çalışılan şirketlere göre değişiklik gösterir. Dolayısı ile listedeki sıralama gerçeği yansıtmaz. Sayısal meslekler ve maaşlar ile kıyaslandığında maaş averajı düşüktür. Maaşlar uzmanlık yükseldikçe artar.
EA bölümünden Hukuk mezunu bir talebe için savcı, başsavcı, başat olma yolunda kamu kurumlarında çalışmak kamu güvencesiyle yüksek gelirler elde etmeye yarar. Yüksek maaş alan bu konumlardan yararlanmak için mezun öğrenciler KPSS sınavına girerek hak kazanır. Avukatlık mesleğini yürütmek gelir açısından yüksektir. İşletme yada öteki yöneticilik bölümleri çalışılan kurum ve statüye bakılırsa yüksek maaş sağlanabilen tercihlerdendir.
Sözel Meslekleri ve Maaşları
Sözel kabiliyeti kuvvetli, üreterek kendini ifade edebilen ve oldukca para kazanmak isteyen öğrenciler için en fazla maaş alınan meslekleri listeledik;

Beyazperde Tv ve radyo
İletişim Bilimleri
İlahiyat
Film Tasarımı ve yazarlığı
Kurgu ses ve görüntü yönetimi
Halkla ilişkiler ve Reklamcılık

Sözel kısmı mesleklerinden en oldukca kazandıran meslek grupları örnekleri bunlardır. Bu bölümden mezun olanlar da gene çalmış olduğu kuruma bakılırsa ödeme alır. Görsel medya benzer biçimde yaratıcılık kabiliyeti isteyen işlerde üretkenliğe bağlı olarak devasa yükseklikte gelirler elde etmek mümkündür. Bunun için şahıs kendisini ifade edebilme kabiliyeti haricinde yeni şeyler üretme isteğine ve yüksek hayal gücüne haiz olmalıdır.
Sayısal meslekler ve maaşlarına kıyasla sözel meslekleri daha düşüktür. Sözel mesleklerinde daha oldukca sözel zeka ve performansa dayalı ödeme yapılır. Bu duruma örnek verecek olursak oldukca iyi bir reklam metni hazırlayan reklamcı bir doktorun senelik kazancını proje başına elde edebilir. Hal bu şekilde olunca sözel öğrencilerinin ifade kabiliyetinin kuvvetli olması mesleki performansta mühim rol oynayacaktır.
Azca Puanlı Oldukça Paralı Meslekler
Üniversite sınavından yüksek puan alamamak yaşam boyu düşük maaşla çalışmak anlamına gelmiyor. Birçok üniversiteli işi olmayan iş bulamamaktan şikâyetçidir. Hatta senelerce işi olmayan kalanlar, senelerce atama bekleyenler bulunuyor. Bu yüzden yüksek puan ve yüksek maaş beklentisi devamlı gerçekleşmiyor. Azca puanlı yüksek maaşlı bazı bölümleri listeledik.

Yazılım ve Bilişim Mühendislikler
Deri Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Odyoloji

Bu bölümler sınırı olan sayıda talebe alıyor. Her insanın fazla tercih etmemesinden dolayı puanları düşük sadece getirileri yüksektir. Maaşı yüksek olan meslekler içinde ön sırada olan mühendislikte bu bölümlerin puanları düşük.  Sayısal meslekler ve maaşları haricinde sözel ve eşit ağırlık bölümünde de azca puanlı birçok bölüm bulunuyor. Felsefe, Gezim işletmeciliği, Fransızca öğretmenliği benzer biçimde bölümlerden mezun olmak bu meslek grubuyla ilintili pek oldukca iş kapasını açar. Mesela Fransızca öğretmenliğinden mezun olduktan sonrasında öğretmenlik ataması beklemeniz gerekmez. Birçok Fransız firmanın Türkiye projelerinde tecim faaliyetlerine katılabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.