Savcılığa Instagram Hesabı Şikâyet Etme {Nasıl} Yapılır?

Savcılığa Instagram hesabı şikâyet etme, belirli koşullarda mümkündür. Her hesap, keyfe üzüntü bir halde şikâyet edilmemektedir. Bir hesabın savcılığa şikâyet edilebilmesi için kabahat unsuru teşkil eden eylemlerde bulunması gerekmektedir.  Bununla beraber kişisel hakaret ya da tehditler de bu durum kapsamına girmektedir. O yüzden kesinlikle kanıtlanabilir bir kabahat unsuru oluşması gerekmektedir.

Bununla beraber fake hesaplara yönelik de kabahat duyurusunda bulunulabilmektedir. Fakat eskiden olduğu şeklinde fake hesapların bulunması zor değildir. Kim olduğunuzu belirtmeden herhangi bir hesap açmak engellenmektedir. Çeşitli detayları girerek hareket edilmektedir. Bu da savcılığın herhangi bir durumda sizi bulmasını kolaylaştırmıştır.

İçindekilerInstagram Hesabı Savcılığa Verilir Mi?Fake Hesabı Savcılık Bulur Mu?Instagram Hesabı Nereye Şikâyet Edilir?Instagram Ip Adresi Veriyor Mu?Instagram Devlete Data Veriyor Mu?
Instagram Hesabı Savcılığa Verilir Mi?

Instagram hesapları savcılığa vermek için uygunsuz paylaşım, tehdit içeren paylaşımlar ya da kabahat niteliği bulunduran işlemlerin olması gerekmektedir. Hemen sonra savcılığa hesaplar verilebilmektedir. Durumun gidişatına nazaran 6 ay ile 1 yıl içinde süreç devam edebilmektedir. Fakat fake hesapların bulunması ve cezalandırılması oldukça zor olsa gerek.

Fake hesapların yaşattığı problemler sebebiyle ülkemiz bu mevzuda önlemler almaktadır. Alınan önlemler toplumsal medyanın negatif etkilerini gidermeye yöneliktir. Kullananların görünmeyen hesaplarla istediklerini yapmalarını engellemek adına bir ekip kişisel bilgiler alınmaktadır. Bu durum sonucunda da eğer şikâyet olursa kullanıcıya ulaşılmaktadır. 

Fake Hesabı Savcılık Bulur Mu?

Savcılığın hesap bulması bilhassa kendi hesabınız üstünden oldukça basittir. Herhangi bir bilişim suçu işlendiğinde rahatça bulunabilmektedir. Fakat fake hesaplarda birazcık daha zorluklar olabilmektedir. Bu mevzuda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak son zamanlarda bir ekip adımlar atılmıştır.

Bilhassa kendi isminizin haricinde bir hesap açma işlemi için TC numarası, telefon numarası şeklinde detayları vermek gerekmektedir. Devletin bilişim suçlarını engellemek ve uygunsuz içerikleri paylaşanlara lüzumlu işlemi yapmak için yapmış olduğu bu adım oldukça olumludur.

Instagram Hesabı Nereye Şikâyet Edilir?

instagram hesabi nereye sikayet edilir

Instagram hesabı şikâyet için öncelikli olarak Instagram’ın kendi koyduğu topluluk kurallarına aykırılık içeren durumlar bulunmaktadır. Uygulama üstünden şikâyet edilebileceği şeklinde üst düzeyde kabahat işleme durumu var ise savcılığa da şikâyet edilebilmektedir. Uyguma üstünden şikâyet ise oldukça kolaydır. Uygulama içinde şikâyet için;

Adım 1: ilk olarak Instagram uygulamasına giriş yapın.Adım 2: Şimdi “Arama” kısmına gidin ve şikâyet etmek istediğiniz hesabın profiline girin.Adım 3: Yukarıda sağ bölümde bulunan üç noktaya tıklayın.Adım 4: Burada bulunan “Şikâyet Et” seçeneğine giriş yapın.Adım 5: Niçin şikâyet ettiğinizi ilgili bölüme yazın ya da işaretleyin.Adım 6: Spam-uygunsuz seçeneğini de seçerek istediğiniz şeklinde şikâyet edebilirsiniz. İşleminiz bittikten sonrasında Instagram değerlendirmeyi yapmış olup uygun görürse hesabı kapatacaktır. 

Bu adımlar takip edildiğinde Instagram hesabı şikâyet etme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Fakat her hesap kapatılmamaktadır. Uygun görülen ve uygunsuz durum bulunduran hesaplar kapatılmamaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir.

Instagram Ip Adresi Veriyor Mu?

Instagram ve Feysbuk kesinlikle IP adresini başka bir şahıs ile paylaşmamaktadır. Bu durum kullanıcı güvenliğini sağlamak ve insanların uygulamaya olan itimatını arttırmak adına yapılmaktadır. Aksi takdirde Feysbuk grubuna olan itimat azalmaktadır ve kullanıcı yitirilmesine niçin olmaktadır. Bununla beraber kişisel verileri koruma kanununa nazaran bu durum yanlış bir tutumdur.

Instagram Devlete Data Veriyor Mu?

Instagram bilgilerinin devlete verilmesi söz mevzusu değildir. Hususi durumlarda kolluk kuvvetlerinin izin alarak işlem yapması gerekmektedir. Fakat bilgilere ulaşmak gene kolay değildir. Instagram bu verileri vermek istemeyebilir. Bununla beraber kişisel verileri koruma adına da bu tutumunda ısrar eden olabilmektedir. O yüzden kolaylıkla verilere ulaşmak mümkün değildir.

İlginizi çekebilir:
SFS Nedir? Instagram’da SFS Yapmak Ne Demek?
Youtube Mail Adresi Değişiklik yapma {Nasıl} Yapılır? Kati Çözüm

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.