Root Atınca Dosyalar Silinir Mi? Root Ne Demek?

Root atınca, telefonunuzun tüm erişim hakları, yönetim izinleri ve lüzumlu yazılımların kontrolü sizin elinize geçmektedir. Bu durumun avantajları olduğu şeklinde dezavantajları da bulunmaktadır. Yazılımsal eylemleri gerçekleştirmeden ilkin hepsini araştırmak ve ona bakılırsa root atmak en mantıklısı olacaktır. Isterseniz şimdi daha derinden incelemeleri gerçekleştirelim.
İçindekiler1 Root Atmak Ne Demek?2 Root Ne İşe Yarar?3 Root Zarar Verir Mi?4 Root İşlemi Garantiyi Bozar Mı?5 Telefonun Root Olması Ne Demek?
Root Atmak Ne Demek?
Root atmak, Android cihazlar için tüm yetkinin kullanıcıya verilmesi olarak yorumlanmaktadır. Kullanıcının cep telefonu üstünde bulunan tüm yetki ve erişim izinleri elde haklarını kapsamaktadır. Bu sayede aygıt Android sistemler üstünde işletim sistemini şekillendirme imkânını elde etmektedir.
Root Ne İşe Yarar?

Root atmanın yararları oldukça önemlidir ve bunlara dikkat etmek gerekmektedir. Root atmanın faydalarına baktığımızda;

Telefona ya da tablete özelleştirilmiş ROM kullanma imkânına sahipsiniz. Doğrusu Telefonunuza gelen yazılım hoşunuza gitmemişse daha değişik ROM denenebilir.
Telefon titreşimi, ekranı, işlemci hızı, gizli saklı dosya yönetimi, ses sertliği, flaş ışığı yükseltimi, kamera yazılımları şeklinde yazılımları özelleştirme imkânını mümkün kılmaktadır.
Play Store üstünde bulunan ROM gerektiren işlemlerin kullanımı kolaylaşmaktadır. Fonksiyonlu kullanım imkânı sunmaktadır.
Telefonda bulunan ve yüklü gelen uygulamaları silme imkânını size sağlamaktadır. Normalde kullanmadığınız ve silinemeyen o uygulamalardan kurtulmak oldukça güzel bir seçenek olacaktır.

Root Zarar Verir Mi?
Root atmanın zararları da yararları kadar zararları da bulunmaktadır. Burada ikisini tartıp ona bakılırsa değerlendirme yapmak en iyisi olacaktır.

En mühim ziyanı, cihazın orijinalliğinin bozulmasından dolayı birçok servis güvence kapsamından çıkarmaktadır. Bu sebeple herhangi bir şey olduğunda kesinlikle güvence kapsamı bitmeden bu işlemi gerçekleştirmeyin. Fakat un-root denilen yöntemi denerseniz telefon eski haline dönecek ve kimse root işlemini anlamayacaktır.
Deneyimsiz ve dikkatsiz bir servisin ya da telefoncunun elinde telefona büyük bir zarar getirebilir. Bu yüzden her yerde root işlemini gerçekleştirmeye çabalamayın.
Root edilmiş yazılım genel kapsamda Türkiye’de yasak değildir. Fakat başka ülkelerde bu işlemin yasak olma ihtimali bulunmaktadır.
Root yazılımları otomatikman yüklenmeyebilir. Bu yüzden manuel olarak sizin indirip kurmanız gerekebilir.

Root İşlemi Garantiyi Bozar Mı?
Root atma işlemi ile beraber telefonunuzda bulunan bazı özellikler değişime uğrayabilmektedir. Böylece orijinalliği bozulmaktadır. Bununla beraber garantiye verildiğinde yetkili servisin kolayca root atılan telefonu anladığı bilinmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde garantisi bitmeden bir telefona root atmak mantıklı sonuçlar doğurmayacaktır.
Güvence süresi dolduktan sonrasında root işleminin gerçekleştirilmesi daha iyi bir seçenektir. Aksi takdirde telefonun ya da tabletin güvence kapsamının dışına çıkması şeklinde bir durum söz mevzusu olmaktadır. Buna dikkat etmek gerekir.
Telefonun Root Olması Ne Demek?

Telefonda root olması demek, telefonun tüm kontrollerini sizin almanız ve istediğiniz şeklinde yönlendirmeniz anlamına gelmektedir. Yararları olmasıyla birlikte zararları da bulunmaktadır. Hatta en büyük zararın güvence kapsamı için bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İlginizi çekebilir:
Süet Ayakkabı Islak Bezle Silinir Mi? {Nasıl} Silinir?
Kargoda Manifestolandı Ne Demek? Tüm Detaylar

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.