Radyolog {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Doktorun teşhisinin bilimsel olarak kanıtlanması için radyoloji konsültasyonuna ihtiyacı vardır. Bu görevi yerine getiren radyolog {nasıl} olunur ne kadar maaş alır inceledik.
Radyoloji halk içinde bir tek görüntüleme bilimi olarak sınıflandırılır. Doğrusu hastaneye gittiğimizde rahatsız organımızın görüntülenmesini radyoloji olarak biliriz. Bu işi meydana getiren kişiyi de radyolog olarak tanırız. Oysa işin gerekliliği bir tek teşhis için görüntüleme tekniğini içermez. Radyolog damar tıkanıklıklarını açma, kanamaları durdurma, tümör embolizasyonu, anevrizma tedavisi benzer biçimde pek fazlaca girişimsel radyoloji uygulamalarında hizmet verir. Radyolog {nasıl} olunur öğrenelim.
Radyolog {Nasıl} Olunur?
Daima hastaneye gittiğimizde görüntüleme odasında bizlere birlikte rol alan ve bizi yönlendiren şahıs radyoloji asistanı yada radyoloji teknisyeni olabilir.  Radyoloji teknisyeni radyoloji asistanından farklıdır. Peki, Radyoloji teknisyeni {nasıl} olunur incelediğimizde değişik bir üniversite kısmı ile karşılaşıyoruz. Radyoloji teknisyeni üniversitede Radyoloji Teknikerliği okumuş kişidir. Bir tek 2 senelik ön lisans bölümüdür. Eğitimi tamamlanan radyoloji teknisyeni, vazife süresince görüntüleme cihazlarıyla işlem meydana getiren kişidir. Radyoloji asistanlığını bitirmiş olan şahıs radyolog olur.
Radyolog şu demek oluyor ki Radyoloji uzmanı {nasıl} olunur? Radyolog olmak için hekim benzer biçimde tıp eğitimi alarak TUS sınavları sonucunda radyoloji kısmı tercih edilir. Radyoloji kısmı tamamlandıktan sonrasında radyoloji asistanı olarak göreve adım atmak mümkündür.
Radyoloji asistanı Radyolog unvanını hak etmeden ilkin radyoloji asistanlığı yapar. Görevleri özet olarak şunlardır.

Tabip talebi ile gönderilmiş görüntüleme metotlarından röntgen, ultrason çekimleri hasta ve evrak takipleri, rapor yazımlarında katkı sağlar.
Bilgisayarlı Tomografi BT, Manyetik Rezonans MR hasta hazırlanması çekimi incelenmesi ve raporlamada destek verir.
Mamografi, PET Scan benzer biçimde görüntüleme araçlarının kullanılarak raporlamalara destek olunur.

Tüm Radyoloji tekniklerini radyoloji asistanı olarak uygulamaya başlamış olan doktorlar bir süre sonrasında Radyolog şu demek oluyor ki Radyoloji uzmanı olarak göreve devam eder.
Radyoloji şefi radyoloğu doğru görüntüleme metotlarını sonucu elde etmiş olduğu bulguları kanıt niteliği taşır raporlarıyla radyoloji şefine onaylama ettirir. O halde Radyoloji şefi {nasıl} olunur baktığımızda radyolog olanlar lüzumlu başarıyı gösterdiği takdirde radyoloji şefi olarak emek verme hayatına devam etme şansı bulunur.
Radyolog Ne Kadar Kazanır?
Radyoloji kısmı çalışanlarını ve pozisyonlarını öğrendik. Hastalık teşhisinde bu kadar mühim göreve haiz bu bölümün ne kadar kazandığını görelim. Her meslekte olduğu benzer biçimde radyoloji bölümünde deneyim ve kıdemle orantılı olarak alınan ödemeler yükselir. Radyolog ne kadar kazanır araştırdığımızda 20bin TL benzer biçimde devasa yükseklikte rakamlar bulunduğunu gördük.  Sadece hangi pozisyona ne kadar ücret veriliyor incelemek daha gerçekçi olacaktır.
Görüldüğü suretiyle radyoloji bölümünde pek fazlaca uzman bulunmaktadır. Radyoloji uzmanları görevi gereği teşhisin temelini sağlayacak kanıtlanmış bilgiyi elde eden mercidir. Mesela kanser teşhisinin konulmasında en mühim görevi meydana getiren şahıs radyoloji uzmanlarıdır. Doktorların doğru tedavi yaklaşımlarını belirleyebilmesi için radyologların raporlarına gereksinim duyar.
Radyoloji uzmanı maaşları averajı 8bin kadardır. Döner ana para benzer biçimde yan haklarla devlet kurumlarında ödenen böyledir. Hususi hastanelerde ise durum farklıdır. Radyolog maaşları hususi hastanelerde 8bin ile 20bin içinde değişmekte. Radyoloji bölümünde aygıt çeşitliliği azca butik hastaneler, yüksek maaş beklentisi olanları hayal kırıklığına uğratıyor. Her meslekte olduğu benzer biçimde göreve yeni başlayanlar en düşük aşama ve maaşa haizdir.
Radyoloji Teknikerliği bölümünü bitirmiş olanlar için ödemeler gene farklılaşıyor. İşe yeni başlamış olan radyoloji teknisyeni maaşı genel olarak 4bin-5bin TL civarında. Uygulaman maaşları kıdem ve çalmış olduğu kuruma nazaran en yüksek 7bin seviyelerine kadar yükseliyor. Devlette çalışan Radyoloji kısmı çalışanları döner ana para yada fazla mesai ücretiler benzer biçimde pek fazlaca ek ödeme alıyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.