Psikolog {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Psikoloji vatanımızda en fazlaca tercih edilen bölümler arasındadır. Psikolog {nasıl} olunur için ilk olarak bu alanda kısmı olan bir üniversiteyi kazanmanız gerekir. Tercih listenize ekleyebileceğiniz bazı kurumlar şöyledir;

Boğaziçi Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Kadir Özgü Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Çankaya Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Bursa Uludağ Üniversitesi

Eşit ağırlıktan alım meydana getiren bu bölüm dört yıllıktır. Başarı göstermiş şekilde bölümün gerekliliklerini yerine getirenler, bu unvana haiz olabilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan psikoloji ve psikiyatrinin değişik bölümler olduğudur. Eğer psikiyatr olmak istiyorsanız, tıp fakültesi kazanarak TUS’a girmeniz gereklidir.
Psikolog {Nasıl} Olunur?
Psikoloji insan davranışlarının sebeplerini inceleyen bir bilimdir. Dolayısıyla ruh bilimi olarak da tanınır. İncelediği davranışlar duygu, fikir ve davranış şeklindedir. Her insanoğlunun içinde bunlar etkileşim içindedir.
Psikoloji de bu tarz şeyleri ele alarak, herhangi bir davranışın temelini öğrenir. Psikolog olmak istiyorsanız, eşit ağırlıktan alım meydana getiren bu kısmı kazanmanız yeterlidir. Üniversitenin mezuniyet gerekliliklerini yerine getirdikten sonrasında mezuniyet belgesi alarak, unvanı kazanabilirsiniz.
Psikoloji, gelişmelerle direkt ilişkili bir bilimdir. Bu sebeple değişik dalları vardır. Bunlar,

Klinik Psikoloji,
Toplumsal Psikoloji,
Deneysel Psikoloji,
Bilişsel Psikoloji,
Gelişim Psikolojisi,
Sıhhat Psikolojisi,
Sanayi Psikolojisi,

Gibidir. Mezun olduktan sonrasında bunlardan bir tanesi seçilerek üstüne gelişim sağlanır.
Psikolog Nerede Çalışır?
Psikologlar oldukça geniş bir sektörde emek harcama imkânı taşır. Psikolog {nasıl} olunur hakkında lüzumlu diplomayı aldıktan sonrasında, şu şeklinde alanlarda çalışmanız mümkündür;

Sıhhat Kurumları
Eğitim Kurumları
Araştırma ve Geliştirme
Danışmanlık Merkezleri
Rehberlik ve Araştırma Merkezleri
Okullar
Rehabilitasyon Merkezleri
Huzurevleri
Hususi Eğitim Merkezileri
Hastaneler
Hapishaneler
Akademi

Gibidir. Ek olarak iş ve işyeri verimini arttırma, çalışan ödüllendirme, yükseltme şeklinde alanlarda vazife aldıkları da görülür.
Psikolog Ne Kadar Maaş Alır?
Psikologların almış olduğu maaş durağan(durgun) değildir. Zira çalışılan kuruma nazaran farklılıklar vardır. Ek olarak meslekte bulunmuş olduğu yıl, data ve tecrübesi, evlilik ve çocuk durumu şeklinde mevzular da maaşı etkileyebilir. Sadece genel olarak incelendiğinde en düşük psikolog maaşı 2.820 TL, averaj ise 4.060 TL’dir. Bununla beraber 8.800 TL alan psikologlar da vardır. Ek olarak hastanede çalışmanız durumunda döner ana paradan yararlanma durumu olabilir.
Eğer akademiye girmeye karar verirseniz, bunun için ilkin yüksek lisans arkasından da doktora yapmanız gerekir. Eğer araştırma görevlisi olursanız 7/1 dönemde 6,986 TL maaşları vardır. Psikolog maaşı akademide unvana nazaran değişmiş olduğu için, tabip öğretim üyesi olduğunuzda 7,850 Türk Lirası maaşı bulunur.
Doçentler 8,064 Türk Lirası alırken, profesörler 10,425 TL kazanır.
Psikologlar KPSS’ye Girer Mi?
Eğer devlet kapsamında çalışmak istiyorsanız, Kamu Personel Seçme Imtihanı’na girmeniz gerekir. Zira kamuda alımlarda bu koşul aranır. KPSS P3 türünde kafi puanı alırsanız, kısa sürede atanabilirsiniz. Sadece hususi sektörde çalışmak istiyorsanız bu sınava girmenize gerek kalmamıştır.
Psikologların Sorumlulukları Nedir?
Psikologlar ruhsal açıdan problemleri olan kişilerle görüşür. Böylece ilgili durumun sebebi ortaya çıkarılır. Ek olarak şu şeklinde görevleri de vardır;

Hayvanlar ve insanoğlu üstündeki davranışları inceler. Arkasından bunlar üstüne araştırmalar gerçekleştirir.
Kişilere problemleri üstüne farkındalık sağlar.
Mevzusu üstüne seminerler ve eğitimler düzenler.
Tanı ve değerlendirmeler sonrasında ilgili problemi çözmeye çalışır.

Eğer psikolog olmak istiyorsanız, sabırlı ve strese dayanıklı olmanız gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.