Orgeneral {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Orgeneral, kara kuvvetlerinin aşama sistemine nazaran en başta yer edinen Mareşal kademesinin bir alt sınıfında gösterilen bir kategoridir. Ordu komutanlığı kapsamında Türk silahlı kuvvetlerinde vazife meydana getiren kişilerde en yüksek sınıfa dahil olan kişilere Orgeneral, deniz komutasında olan kişilere ise Oramiral adı verilmektedir. Orgeneral {nasıl} olunur, ne kadar maaş alır sorusunun cevabı temel olarak eğitim süreci şartının sağlanması ile başlamaktadır. Kara kuvvetleri komutanlığı çerçevesinde vazife meydana getiren Orgeneral olma yaşı şartını elde eden kişilerin görevi toplam 4 yılı kapsar. Bu aşama dışına 6 tane aşama bulunur.
Orgeneral Olma Şartı Nedir?
Subaylık Orgeneral olmanın şartı içinde ilk basamağı oluşturur. Subaylık rütbeleri ise kendi içinde belirli sınıflara ayrılır. Bunlar:

Asteğmen
Teğmen
Üsteğmen
Yüzbaşı
Binbaşı
Yarbay
Albay şeklinde sıralanmaktadır.

İlk olarak subaylık şartını 2 yıl kapsamında eğitim veren Meslek Yüksek Okullarından mezun olma koşulu sağlanmalıdır. İlk olarak çavuş rütbesi alındıktan sonrasında erin bir üst kademesi isin uzman çavuşluk sınavdan geçme hakkını kazanmak gerekmektedir. Ondan sonra 2 yıl eğitim veren Meslek Yüksek Okulu mezunu olunur ve astsubaylık sınavına geçiş yapılır. Asteğmenlik rütbesi daha sonraki aşamayı oluşturur. 11 aylık vazife tamamlandıktan sonrasında kişiler 1 aylık bir vakit çerçevesinde Teğmenlik için müracaat yapar. Rütbelere aşama aşama geçilerek başarıya ulaşmış olunduktan sonrasında Orgeneral olma hakkı tanınır.
Orgeneral Olmak İçin Kişilere Kaç Yıl Gerekmektedir?
Teğmenlik ile başlamış olan eğitim süreci 3 yıl, üsteğmenlik için 6 yıl, binbaşı rütbesi için 5 yıl, yarbaylık kademesi için 3 yıl, albaylık için ise minimum 5 senelik bir vazife yapıldıktan sonrasında Orgenerallik kademesine geçiş yapılmaktadır. Subaylık aşamasında en yüksek makam olarak gösterilen albaylıkta emekli olma şansı kişilere tanınır. Gelir bakımından kafi bir sayı olarak gören kişiler bu aşama de kalmış olarak emekli olma hakkına haizdir.
Orgenerallerin Maaşı Ne Kadardır?
Aşama ile beraber kişilerin aldıkları maaş doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Orgeneral maaşı 10 bin ile 11 bin Tl içinde değişen bir rakamdan oluşmaktadır. 2021 yılına ilişik verilere bakıldığında bu rakamın 20 bin TL’ye kadar çıkmış olduğu belirtilmiştir. Aşama bakımından Orgeneral olma şartını ve lüzumlu sınavlarda başarıya ulaşmış olma şartını elde eden kişiler bu aşama kapsamında emekli olabilir ve belirtilen sayı aralığında maaşlı olarak hayatına devam edebilmektedir.
Orgenerallerin Görevi Nedir?
Orgenerallerin görevi şu şekilde sıralanır:

Emri altında bulunan askeri kuvvetindeki personellerin nizamı ve düzenini sağlamaktan görevli kişilerdir.
Cenk anlarında eğitim ve lüzumlu tatbikat düzenlemelerini yapmak zorundadırlar.
Komut ve bununla beraber meydana getirilen komutanın lüzumlu zincirini sağlamaktan mesuldür.
Emri altında yer edinen personelin yiyecek ihtiyacı dahil olmak suretiyle vasıta ve gereçlerin tahsilini sağlamaktan görevli kişilerdir.
Türkiye Cumhuriyeti kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerini de bununla beraber simgeleyen kişilerdir.
TSK’ya katkı ve destek sağlamaktan görevli kişilerdir.
Düşünce ve düşüncelerini ilgili makamların değerlendirmesine sunarlar.

Orgeneral Olmak İçin Lüzumlu Aşama Sıralaması Nasıldır?
Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında rütbelerin sıralaması güncel olarak değişmektedir. Bu sıralama ile askeri personel belirli vazifeler doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmektedir. Er ve erbaş olarak bulunan rütbelerin haricinde, rütbesiz olarak vazife meydana getiren askerler bulunmaktadır. Bu belirtilen aşama ve rütbesiz personellerin haricinde kalan astsubay, subay şeklin de de rütbeler yer verilmiştir. Türkiye kapsamında yer edinen toplam 14 tane orgeneral ve oramiral rütbeye haiz general bulunmaktadır. TSK çerçevesinde bu rütbeler şu şekilde sıralanmaktadır:

Mareşal,
Genelkurmay Başkanı,
Orgeneral,
Korgeneral,
Tümgeneral,
Tuğgeneral olarak general sıralaması yapılmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.