Okul Müdürü {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Okul müdürü, Ulusal Eğitim Bakanlığı çerçevesinde atanan ve okulların genel işleyişinden görevli yönetici kategorisinde gösterilen kişilerdir. İdare kapsamında en yetkin basamakta okul müdürleri yer alır. Okul müdürü {nasıl} olunur, ne kadar maaş alır sorusunun cevabı aşağıda sıralanan koşullar çerçevesinde olmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

İlk şart kişilerin daha evvel herhangi bir okul bünyesinde 2 yıl süresince müdür yardımcılı ya da müdürün yetkinliğine haiz öğretmen statüsünde çalışmış olması gerekir.
EKYS sınavında girilmesi ve bu kapsamda sınavdan minimum 60 puan alma zorunluluğu vardır.
EKYS sınavından sonrasında kişilerin müdür talibi sayılabilmeleri ve bu kapsamda değerlendirmeye alınabilmeleri için açık kontenjanı beklemeleri gerekmektedir.
Açık saptanca varlığında ilgili yerlerin göstermiş olduğu şahıs sayısının 3 katı kadar kişiyi yazılı sınava alma hakkı vardır.

Okul Müdürünün Görevleri Nedir?
Okul müdürü, personele görevli yazışmalarla ilgileri düzenlemelerin yapılmasını gerçekleştirilmesinden, güvenlik, beslenme ve nöbete ilişkin gereksinimlerin karşılanmasına kadar olan işlevleri gerçekleştiren yönetimsel amir olarak tanımlandırılır. 2021 yılına ilişik verilere bakılırsa görevleri gerçekleştiren kul müdürleri, devlet tarafınca işgören ve idarecilerin her ayın 15’ine uygun olarak ödemeleri gerçekleştirilir.
Okul Müdürü Ne Kadar Ek Ders Alabilir?
Okul müdürü maaşı 2021 verilerine uygun olarak güncellenmektedir. 2021 yılına ilişik maaş verilerine bakıldığında ocak ayı itibari ile müdürlerin maaş kapsamında alacakları ücret belirlenmiştir. Ulusal Eğitim Bakanlığı çerçevesinde hem hususi hem de devlet okulu müdürü olarak vazife yapılmasına bağlı olarak maaşlarda değişim olduğu görülmektedir. Haftalık olarak 24 saat ek ders icra eden bir müdürün maaşındaki farklılıklar aşağıda sıralanmıştır:

Okulda verilen eğitim sabahçı ve öğlenci olarak veriliyor ise verilen toplam dersin artı 2 katı kadar ek ders koyabilme hakkı tanınır.
Müdür yardımcıları, yapmış oldukları nöbet işlemi kapsamında 3 saat kadar ders alabilme hakkına haizdir.
Okul müdürleri toplam olarak 26 saat kadar ek ders alabilme hakkı vardır. BU çerçevede fazladan alınan her 2 saat ders başına ücretlendirmeye doğal tutulur.
Okulların herhangi bir dinlence olup olması ya da açık olmama hallerinde ise bu ek ücretlendirme esas olarak alınmaz ve herhangi bir ücretlendirme yapılmaz.

Okul Müdürü Maaşı Ne Kadardır?
Ek ders ve aylık olarak devlet tarafınca verilen maaş beraber hesaplandığında okul müdürü maaşı 2021 yılına ilişik kota belirlenmiş olur. Maaşlar kişilerin bekar olup olmaması, çocuğun engelli olup olmaması, bireysel olarak emeklilik sistemi kesintisinin olup olmaması, sendikalı olup aidatının kesilip kesilmemesi benzer biçimde durumlar çerçevesinde maaşların içinde kişiden kişiye farklılıklar görülebilmektedir. Meydana getirilen değerlendirmelere bakılırsa kişilerin aldıkları maaşları şu şekilde sıralanır:

Hususi Anaokul Müdürü Maaşı: 3.500-6.000 TL
Hususi İlkokul Müdürü Maaşı: 4.500-7000 TL
Hususi Ortaokul Müdürü Maaşı: 4.500- 7.000 TL
Hususi Lİse Müdürü Maaşı: 5.000- 9.000 TL olarak değişim göstermektedir.

Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı {Nasıl} Olunur?
Okul müdürü yardımcısı maaşı ile okul müdürünün almış olduğu maaşlar birbirinden değişik değildir. Bu kapsamda her iki meslekte de olunma şartları ilk olarak öğretmenlik alanından mezun olma ve öğretmenlikte mesleğinde yapmasıdır. MEB ve ÖSYM kapsamında meydana getirilen EKYS imtihanı öncelikli değerlendirme kriterini oluşturur. Yazılı sınavdan sonrasında kişiler puanlarına bakılırsa sıralanır ve puanı yüksek olan kişiler üstünlük kazanmış olur. Imtihan sonrasında aslolan puanı oluşturan şey EKYS puanının eklenmiş yüzdelik kıymeti kapsamına alınan sonuçtur. Bununla beraber sonucun %’20’lik kısmı hesaplanır ve bu şekilde bir değerlendirme sonuçlanmış olur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.