Nüfus Kimlik Cüzdanı Nedir? Nereden Alınır?

Nüfus kimlik cüzdanı, kişiye devlet tarafınca verilen ve kişinin temel bilgilerinin yazılı olduğu evraktır. Nüfus kimlik cüzdanı, kişinin kimlik belgesidir. Kimlik belgesi, Nüfus Hizmetleri Kanunu’na bakılırsa oluşturulmaktadır, bu yüzden Kanuna uygun belge kimlik belgesi hususi durumunu taşımaktadır. Buna bakılırsa nüfus kimlik cüzdanı bir kişinin Türk vatandaşlığına doğal olarak bulunduğunu ve bir aile kütüğüne kayıtlı bulunduğunu gösteren bir belgedir. Nüfus Müdürlüğü tarafınca kişiye hususi hazırlanmış olur ve verilir.

İçindekilerNüfus Kimlik Cüzdanı Nereden Alınır?Nüfus Kimlik Cüzdanı Ne Süre Çıktı?Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?Nüfus Cüzdanı Sureti İle Nüfus Kayıt Örneği Aynı Şey Mi?
Nüfus Kimlik Cüzdanı Nereden Alınır?

Nüfus kimlik cüzdanı, Nüfus Müdürlüğü’nden alınmaktadır. Kanuna bakılırsa kimlik belgesi oluşturmak ve dağıtmak İçişleri Bakanlığı yetkisindedir. Bakanlık, kendisine bağlı Nüfus Müdürlükleri ile kimlik belgesi işlemlerini gerçekleştirmektedir. Nüfus kimlik cüzdanı almak için herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi yeterlidir. Sistem elektronik olduğundan E-Devlet üstünden müracaat yapılması ve buluşma oluşturulması önemlidir. Aksi halde Müdürlük işlem yapmayabilmektedir.

Nüfus Kimlik Cüzdanı Ne Süre Çıktı?

Nüfus kimlik cüzdanı 1927 senesinde çıkmıştır. Cüzdanların dağıtımına ise 1928 senesinde başlanmıştır. İlk dönemlerinde 32 sayfalık bir kitapçık halinde olan nüfus kimlik cüzdanları, Arapça kelimelerden oluşmaktaydı. Günümüzdekinden değişik olarak ilk çıkmış olduğu yıllarda soyadı bilgisi yazmamaktaydı. Bunun yerine nam-şöhret bilgisi yazmaktaydı.

1934 senesinde Soyadı Kanunu’nun kabul edilmesi ile beraber kimlik belgelerine soyadı kısmı da eklenmiş, yeni alfabe ile oluşturulan kimlik kartları vatandaşlara dağıtılmıştır.Kimlik kartları, 1963 senesinde meydana getirilen hukuki düzenleme neticesinde kıymetli kağıtlardan sayılmıştır. Günümüzde de bu kabul devam etmektedir.Nüfus kimlik cüzdanları isminden 1972 senesinde kimlik ifadesi çıkarılmıştır. Nüfus cüzdanı olarak düzenlenen evrakların son hali 2017 yılındaki düzenleme ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı haline gelmiştir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, E-Devlet portalından yada Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Nüfus kütüklerinin dijital ortama aktarılması neticesinde vatandaşlar E-Devlet sisteminden kolayca vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin edebilmektedirler. Bunun için TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonrasında sistem içinde ”Nüfus Kayıt Belgesi Örneği Sorgulama” araması yapılmalıdır. Oluşturulan sayfada belgenin hangi amaçla kime verileceği benzer biçimde bilgiler doldurulduktan sonrasında hangi tür nüfus kayıt örneği istendiği seçilerek evrak oluşturulmaktadır. Aile ve kişi nüfus kayıt örneklerine vukuatlı ve vukuatsız detayları ihtiva eder şekilde ulaşmak bu yöntem ile mümkündür.

Bununla beraber Nüfus Müdürlükleri nezdinde başvurular ile vukuatlı nüfus kayıt örneği almak devamlı mümkündür. Bunun için müdürlüğe gidilmesi gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti İle Nüfus Kayıt Örneği Aynı Şey Mi?

Nüfus cüzdanı sureti ile nüfus kayıt örneği aynı şey değildir. Nüfus cüzdanı sureti, kişisel temel detayları gösterir evraktır ve kişinin kimliğini teşhis etmeye yaramaktadır. Nüfus kayıt örneği ise kişinin bağlı olduğu kütüğü çeşitli bilgileri ve tarihsel gelişimleri ile gösteren evraktır. Bundan dolayı nüfus kayıt örneği daha detaylı bir evraktır. Nüfus cüzdanı rahat kimlik detayları için gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:
Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? {Nasıl} Öğrenilir?
Vasıta Alırken Plaka Değişiklik yapma | Plaka Değişiklik yapma Süresi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.