Memurluktan İstifa Edip Başka Kuruma Geçiş {Nasıl} Olur?

Memurluktan çekilme edip başka kuruma geçiş için 657 sayılı Kanun hükümleri geçerlidir. Bu Kanun kapsamında memurlar sadece usulüne uygun çekilme ettiklerinde başka kuruma geçiş yapabilir. Sadece bu durumda kişinin başka kuruma geçiş yapması kurumların inisiyatifindedir. Bu yüzden memurluktan çekilme ederek başka bir kuruma geçmek yüksek riske haizdir. Gene de kurum tarafınca problem çıkarılmadığında memurlar çekilme sonrasında geri dönüş süresini bekleyerek başka bir kurumda çalışmaya başlayabilir.

Memurluktan İstifa Edip Yeniden Atanmak Mümkün Mü?

Memurluktan çekilme edip yeniden atanmak belirli şartlar altında mümkündür. Fakat çekilme iki seferden fazla olduğunda yeniden atanma hakkı kaybedilmiş sayılmaktadır ve memuriyete yeniden dönüş yapılmamaktadır. Memurlukta çekilme durumunda yeniden atanma için usule uygun istifanın gerçekleşmesi de gerekmektedir. Terör, etik, disiplin ve benzeri şeklinde durumlar yüzünden çekilme eden yada çekilme etmiş kabul edilen memurlar için yeniden atanma durumu söz mevzusu olmamaktadır. Mazeret bildirmeden görevini yapmayan ve kurumuna da gitmeyen memurlar da ilgili sürenin dolması sonunda usule uygun olmayan çekilme kapsamında değerlendirilmektedir.

Memurluktan İstifa Sonrası Geri Dönüş Süresi

Memurluktan çekilme sonrası geri dönüş süresi değişik durumlara gore ayrılmıştır. Usule uygun çekilme edenler 6 ay süresince, usule uygun çekilme etmeyen ve çekilmiş sayanlar, belirtilen fena haller haricinde, 1 yıl süresince, devir ve teslim ile yükümlü olanlar 3 yıl süresince, seferberlik, OHAL, cenk hallerinde görevde kalması gerekirken görevde kalmayanlar hiçbir şekilde geri dönüş yapamamaktadır. Bu durumda en yakın olanak usule uygun olarak çekilme edenler için 6 ay olarak belirlenmiştir. Işgören çekilme etmesi halinde bu kapsamda minimum 6 ay memuriyete dönüş hakkı elde edememektedir.

Memurluktan İstifa Ettim Pişmanım Ne Yapmalıyım?

Memurluktan çekilme ettim pişmanın ne yapmalıyım deniliyorsa yeniden memuriyete dönme hakkı kullanılmalıdır. Usulüne uygun şekilde çekilme edilmişse bu durumda işgören dönmek istediği kuruma dilekçe vermelidir. Bu durumda kurumun yeniden kabul sağlaması inisiyatife bağlıdır. Eğer eski çalmış olduğu yere işgören dönemiyorsa bu durumda boş kadrolara dilekçe yazarak atamasının yeniden yapılmasını beklemesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:
Çocuğumu Başka Okula {Nasıl} Kayıt Ettirebilirim?
Kuruma İbraz Edildi Ne Demek? Kurum Talebi Nedir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.