Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? {Nasıl} Öğrenilir?

Kütüğe bağlı olduğunuz yer, kişinin nüfus bilgilerinin bağlı olduğu yer anlamına gelmektedir. Kütük ile doğum yeri aynı değildir. Doğum yeri, kişinin doğduğu herhangi bir yer olurken, kütük soy bilgilerinin bulunmuş olduğu yerdir. Nüfus kütükleri temel olarak kişilerin kimliklerinin, ikamet yeri adreslerinin, aile bağlarının ve vatandaşlık durumlarının belirlendiği, sürekli olarak gizlenen belgelerdir. Bu belgeler kişinin soy ağacını oluşturduğu benzer biçimde bununla beraber köken bilgilerini de vermektedir. Pek oldukça ülkede kütük uygulaması çoğunluk için günümüzden 500 yıl kadar ilkin adım atmıştır. Türkiye’de ise 1850’lerden sonrasında kütük detayları kayıt altına alınmıştır.

Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yeri {Nasıl} Öğreniriz?

Kütüğe bağlı olduğunuz yer e-devlet üstünden öğrenilebilmektedir. Bunun için;

İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama adresine üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız.Adrese giriş yaptıktan sonrasında Soy Sorgulama kısmını seçiniz.Kısa bir süre bekledikten sonrasında kütük bilgileriniz ekrana gelecektir. Bu ekran üstünden birincil derecede akraba olduğunuz kişilerin kütük bilgilerini de görmeniz mümkündür.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yer Ne Demek?

Nüfusa kayıtlı olunan yer kişinin kütük bilgilerinin olduğu yerdir. Nüfus cüzdanı bilgilerinde yer edinen bu ifade aile soyunun tanımlanması için kullanılmaktadır. Doğum yeri yada ikamet adresi ile karıştırılmamalıdır. Bir şahıs kütüğünün bulunmuş olduğu yerden uzakta dünyaya gelebilir. Bu şekilde bir durumda kimlik bilgilerinde doğum yeri, doğduğu yer olarak geçer. Sadece nüfusa kayıtlı olunan yer kayıtlı olarak bulunulan yerdir.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yeri {Nasıl} Değiştiririz?

Nüfusa kayıtlı olunan yer değişimi oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. İkamet edilmekte olan ilçenin Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat yapabilirsiniz. Müracaat esnasında nüfusa kayıtlı olunan yeri değişiklik yapmak istediğini belirttikten sonrasında taşıma işlemi yapılacaktır. Taşıma işlemi sonrasında kütük detayları belirtilmiş olan yeni adreste bulunmaktadır. Ondan sonra aynı soydan gelen kişiler bu durumu değiştirebilir. Bir şahıs istediği sürece lüzumlu ikamet detayları ile nüfusa kayıtlı olunan yeri değişiklik yapma hakkına da haizdir. Bu mevzuda yasalar çerçevesinde herhangi bir engelleme bulunmamaktadır.

Hanımefendiler için ise nüfusa kayıtlı olunan yer evlendiklerinde eşlerinin kayıtlı bulundukları yere geçmektedir. Bunun için ilave müracaat hayata geçirmeye gerek kalmamıştır.

İlginizi çekebilir:
Nüfus Kimlik Cüzdanı Nedir? Nereden Alınır?
Ön Muhasebe Nedir? {Nasıl} Öğrenilir? İhtiyacınız Olan 7 Program

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.