Kil Hamur harcını {Nasıl} Yapılır? Lüzumlu Malzemeler Neler?

Kil hamur harcını yapımı için toprağa gerekseme bulunmamaktadır. Yapılması ihtiyaç duyulan adımlar dikkatli bir halde incelendiğinde rahatça yapılabilmektedir. Kil hamur harcını adımları;

Adım 1: İlk olarak bir bardak kadar unu alın.Adım 2: Şimdi 3 su bardağı suyu alın.Adım 3: 1 çay bardağı tuz alın.Adım 4: Birazcık yap alın ek olarak ek olarak renkli bir hamur harcı olsun isterseniz de besin boyasını alın.Adım 5: Bu maddelerin hepsini aynı anda karıştırın ve hamur harcı haline getirin.Adım 6: İyice karıştırdıktan sonrasında kil hamur harcını hazır olacaktır.  Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta tuz olarak bilinmektedir. Hamurun bağlayıcılığını sağlar ve hamurun sertliğinin ayarlanmasında size destek sunar.

Burada tariflere uyulduğunda kil hamur harcını hazırlanacaktır. Sadece tuzun fazla kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla kullanıldığında oldukça sert bir hamur harcı elde edilmektedir. Ölçülere uyulması gerekmektedir. Son olarak da kurumaması için bir cam kavanozun içine konulması ve ağzının sıkıca kapatılması gerekmektedir.

İçindekiler1 Kil Hamur harcını Yapmak İçin Malzemeler2 Kil Çatlamaması İçin Ne Yapılır?3 Kil Hamur harcını {Nasıl} Yumuşak Olur?4 Kil Hamur harcını İle Neler Yapılır?
Kil Hamur harcını Yapmak İçin Malzemeler

Kil hamur harcını yapmak için toprağa gerek duyulmamaktadır. Yukarıdaki adımlar ve aşağıdaki malzemeleri dikkatli inceleyerek yapıldığında istediğiniz kıvamda bir hamur harcı elde edilmiş olacaktır. Ek olarak malzemeler;

1 su bardağı un,3 su bardağı su,1 çay bardağı kadar tuz,Ek olarak isteğe nazaran besin boyası

Şeklindedir. Bu malzemeleri kolaylıkla bulmak için en yakın markete gitmeniz kafi olacaktır. Eğer gitmek istemiyorsanız da internetten sipariş vererek kil hamurunu tamamlayabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Kil Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Kil çatlamaması için, öncelikli olarak yapılması ihtiyaç duyulan şey hava almasını engellemektir. Hamur harcı da ekmeğin bayatlaması benzer biçimde dışarıda durduğu anda bayatlar ve sonrasında çatlamaktadır. Burada çatlamayı önlemek adına bir cam kavanoza kil hamurunu eklemek iyi bir seçenek olacaktır. Hatta üzerine plastik poşet geçirdiğinizde hiçbir mesele meydana gelmeyecektir.

Bununla birlikte kil hamurunu seramik çamurlarda olduğu benzer biçimde yavaş kurutmak gerekmektedir. Bu şekilde yapıldığında hamurun çatlaması engellenmiş olacaktır. Ek olarak vakum ile koyduğunuz kabın havasını alırsanız daha iyi bir netice almak da mümkündür.

kil hamur harcını malzemeler

Kil Hamur harcını {Nasıl} Yumuşak Olur?

Kil hamurunun yumuşak olması için yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şey hamura su eklemektir. Sadece yumuşaklık hususi durumunun devam etmesi için de yukarıdaki benzer biçimde saklamak gerekmektedir. Aksi taktirde kil istediğiniz yumuşaklık kıvamında olmayacaktır. Fakat suyu da abartmamak gerekmektedir. Aksi taktirde oldukça sulu bir hamur harcı elinizde olacaktır.

Kil Hamur harcını İle Neler Yapılır?

Kil hamur harcını ile birçok eşya yapılabilmektedir. Bilhassa ev hanımlarının evlerini süslemek için kullandığı en iyi yöntemlerden biri kildir. Kil yardımıyla görsel anlamda güzel eşyalar oluşturulabilir. Bu eşyalar;

Dekoratif tabaklar,Süs eşyaları,Minik oyuncaklar,Mutfak süsleri,Kek kalıpları,

Şeklinde eşyalar yapılabilmektedir. Burada bulunan eşyaların çeşitleri sizin isteğinize nazaran değişiklilik yapılabilmektedir. Bir çok süs eşyası ya da ev eşyası kil hamur harcını yardımıyla yapılabilmektedir. Eğer yukarıda bulunan adımları takip ederseniz rahatça istediğiniz benzer biçimde hamura biçim verebilir ve istediğiniz eşyayı yapabilirsiniz. Mühim olan yamak istediğiniz eşyaya karar vererek ona yönelik çalışmaktır.

İlginizi çekebilir:
Youtube’dan Videonun Bir Kısmını İndirme {Nasıl} Yapılır?
Bilgisayarda Klavyede Bölme İşareti {Nasıl} Yapılır?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.