kedi tırnak makası önerisi

Hatta bu vaziyet fazlası zaman, tırnakları çizik ve pençesi yaralı bir kedi ve korkmuş bir kedi sahibi ile sonlanabilir. Kedi tırnaklarının kesilmesi, evcil kedi bakımının olmazsa olmazlarındandır. Kedi Pençesinin Anatomisi Kedinin pençesi iki parçadan meydana gelir: Katmanların üst üste binmesiyle meydana gelen keratinize bölüm ve merkezdeki sinirler ile kan damarlarını içeren tırnak posası. İnsan elindeki baş parmağa tekabül eden bu beşinci parmağa, damlacık parmağı adı verilir.

 

Özellikle sokak kedileri için müdafaa konusu ile ilgili yarar sağlar. Patisinde bulunan tendonlar yardımıyla sadece avlanma, tırmanma, müdafaa gibi hareketler esnasında meydana çıkarlar. Kedi Tırnaklarının Kesilme Zamanı Eğer kedinizin tırnakları ekstrem büyümüşse, patisine doğru kıvrılmaya başlar. Uzun olmaları sebebiyle patinin içine tam yerleşemez ve zemin ile ilişki ederler. Kedinizin tırnakları, halılara yahut başka yumuşak yüzeylere takılmaya başladığında ve kolaylıkla bu yüzeylerden kurtulamadığında tırnak kesme vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Yaşlandıkça dahi kediler daha düşük aktif duruma gelir.

 

Kedinizin tırnakları sebebiyle yaşayabileceği sıhhat problemlerini kısmak kendine, size yahut eşyalarınıza zarar vermesinin önüne geçmek için pençeleri kısaltmak ve tertipli olarak bakım uygulamak epey önemlidir. Her halde kedinizin pençelerini aynı sık sık kesmeniz lüzumlu değildir. Kediniz açılmış alanda zaman geçiriyorsa pençeleri kendisini müdafaa etmek, avlanmak yahut tırmanmak için gerekmektedir. Kedi İçin Tırnak Makası Seçimi Kedilerin tırnak makası hassasiyeti hesaba katıldığında, basit aşikar bu ürünü seçmek de göründüğü kadar basit olmayabilir. Paslanmaz çelik kedi tırnak makaslarını tercih etmek, kedinizin sihhati için de çok önemlidir. Ufak kesikler büyük sorunlara yol açmazlar fakat kullandığınız makas paslıysa, kana karışarak evcil hayvanınızda iltihaplanmalara neden olur. Evcil hayvanınız ansızın hareket ederse kesimi durdurabilirsiniz.

 

Eğer kedinize ilk kere tırnak bakımı yapacaksanız, yaylı makaslar sebebiyle fazlaca heyecanlanabilir ve gerilebilirsiniz. Sapları sıktığınızda bıçak kayarak kedinizin pençesini keser. Eğer makas bıçakları körelmişse, tırnağı kesmek için gereğinden çok baskı programınız lazım olur. Kedi tırnak makası tavsiye içeriğine ilave olarak kedinizin tırnak bakımı için tırnak törpüsü de kullanabiliriniz. Ancak fazlası kediyi incinmemesi ve size zarar vermemesi için nazik fakat dayanıklı bir şekilde tutmak lazım olur. Böylece başka eliniz boşta kalır ve kedinin pençesini kavrayabilir. Yanınızda size yardımcı olacak biri olursa, işiniz daha dahi kolaylaşacaktır. Kedinizi durağan bir pozisyonda tuttuktan sonra, pençeyi doğru bir pozisyona getirebilirsiniz.

 

Elinize bir pençe alın ve başparmağınız ile işaret parmağınızı kullanarak, pençenin derhal arkasındaki eklem üstüne alttan ve üstten hafiften bastırın. Tıpkı ademoğlu tırnağının pembe alanı gibi, çok titiz bir bölümdür. Baskı esnasında kanı durduracak kan taşları yardımıyla kısa sürede kesiğe müdahale edebilirsiniz. Ancak art pençeler de çok uzamışsa ve kediniz kucağınızdan atlarken kıyafetinize takılıyorsa art pençeleri de kesebilirsiniz. Kediler çok çok zaman durgun ve durgun kalma konusu ile ilgili o kadar dahi iyi değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.