Kargoya TC Kimlik No Vermek Mecburi Mu? 7 Sual 7 Yanıt

Kargoya TC numarasını vermek, tüm gönderiler için zorunluluk taşımaktadır. Kargo hizmetlerinin yer aldığın belirli yasalar bulanmaktadır. Belirtilmiş olan bu yasalar gereği kargonun teslim alınması esnasında alıcının ne olursa olsun TC kimlik numarasını vermesi gereklidir.
Kargonun yanlış şahıs tarafınca teslim alınması durumunda TC numarasının alınması yardımıyla kargonun kim tarafınca alındığı öğrenilmektedir. Kargonun kaybolması ya da karışması durumunda da bu uygulama yardımıyla işlemler kolay bir halde gerçekleştirilebilmektedir.
İçindekiler1 Kargoya T.C Kimlik No Vermek Yasal Mı?2 Kimlik Olmadan Kargo Alınır Mı?3 Kargo Şirketlerine TC Numarası Vermek Mecburi Mu?4 Sürat Kargo TC İstiyor Mu?5 UPS Kargo TC İstiyor Mu?6 MNG Kargo Kimlik İstiyor Mu?7 PTT Kargo Tesliminde TC Kimlik Mecburi Mu?
Kargoya T.C Kimlik No Vermek Yasal Mı?

Kargoya TC numarasını vermek tamamı ile yasal olan bir eylemdir. Yasalar ve yönetmelikler gereği kargonun güvenliğinin sağlanabilmesi için kişinin TC kimlik numarasını kuryeye ibraz etmesi gerekmektedir. Kargoya TC kimlik numaralarının verilmemesi durumunda şahıs kargosunu alamaz. Bununla beraber kişinin yakınma etme hakkı da bulunmamaktadır.
Kimlik Olmadan Kargo Alınır Mı?

Kimlik olmadan kargo almak mümkündür. Kişinin kargosunu almak için kimlik üstünde belirtilmekte olan TC kimlik numarasına ihtiyacı vardır. TC kimlik numarasını vermeyen kişiler kargolarını teslim alamazlar. Bu durumda kimlik göstermek paket alımı için lüzumlu olan bir işlem değildir. Sadece kişinin kargo güvenliğinin şirket tarafınca sağlanabilmesi için TC no paylaşması mecburi olan bir eylemdir.
Kargo Şirketlerine TC Numarası Vermek Mecburi Mu?
Kargo şirketlerine TC kimlik numarasının verilmesi mecburi bir eylemdir. Bireylerin TC kimlik numarasını vermesinin mecburi olmasının sebebi kargonun doğru alıcı tarafınca teslim alındığından güvenilir olmaktır. Kargoların karışması ya da başka alanlarda kalması sonucunda sisteme kaydedilmiş olan TC kimlik numaralarına bakılıp kargonun kime gittiği öğrenilebilmektedir.
Sürat Kargo TC İstiyor Mu?

Yasalar ve yönetmeliklere gore kargonun güvenliğini sağlamak amacı ile alıcının TC kimlik numarasını kurye ile paylaşması gerekmektedir. Kargo teslim edilirken ya da teslim alınırken TC kimlik numarası paylaşılması bireyler için zorunludur. Kargonun teslim edilmiş olduğu alan ticari bir şirket ise “vergi numarası” belirtilerek da kargoyu almak mümkündür.
UPS Kargo TC İstiyor Mu?
UPS kargodan faydalanabilmek için kişinin TC kimlik numarası hakkında informasyon vermesi gerekir. Posta ve süratli kargo taşımacılığından yararlanmak isteyen kişilerin belirli detayları vermesi gerekmektedir. Bu bilgiler hakkında informasyon alınmadığı taktirde kişinin kargo alması mümkün değildir.
UPS kargo kişinin TC kimlik numarasını, yabancı şahıslarda ise geçişlik numarasını istemektedir. Bunun haricinde UPS kargo firmalardan vergi daire numarasını talep etmektedir. Bu bilgilerin gümrük idaresine iletilmesi mecburi kılınmaktadır.
İlginizi Çekebilir: PTT Kargo Poşet Kapanmış oldu Ne Demek?
MNG Kargo Kimlik İstiyor Mu?

MNG kargo aracılığı ile kargo alacak olan kişinin TC kimlik numarasını belirtmesi gerekmektedir. Şahıs isterse kuryaya TC kimlik kartını da gösterebilmektedir. Alıcının kişi olması durumunda kişinin adı, soyadı, açık adres bilgisi, kimlik tespiti, imza ve TC kimlik numarası istenilir. Bu durumda kişinin bilgilerini kurye ile paylaşması gerekmektedir.
Alıcı daima bir kişi olmak zorunda değildir. Şirketlerin de alıcı olması muhtemeldir. Alıcı bir tüzel doğrusu şirket ise yetkilinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, kaşesi, imzası, yetki belgesi ve yetki belgesinin sahibi olması gerekmektedir. Aksi taktirde kargo kişiye teslim edilememektedir.
PTT Kargo Tesliminde TC Kimlik Mecburi Mu?
PTT aracılığı ile iletilmekte olan kargoların teslim alınabilmesi için kişinin TC kimlik numarasını vermesi gerekmektedir. Kurye kargoyu teslim ederken alıcıya kimlik numarasını sormaktadır. Bununla beraber kişinin imzasını da atması gerekir. Bu imza, kişinin kargoyu teslim aldığını ifade etmektedir. Kargo için TC kimlik numarasının verilmesi yardımıyla kargonuza sizden başka biri ulaşım sağlayamaz.

İlginizi çekebilir:
Tebligat Adresi Nedir? 10 Sual 10 Yanıt
Kargo Alıcı Şubede Ne Demek? Zimmetlendi Nedir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.