Kargo Alınmazsa Ne Olur? PTT Kapıda Ödemeli Alınmazsa?

Kargo alınmazsa, teslimat şubesine tekrardan gönderilmektedir. Alıcıya ulaşılamadığı vakit kargolar, ilk olarak teslimat şubesine geri getirilir. Arkasından ise kargonun teslim zamanı itibari ile kargo, 3 gün şubede bekletilir. Alıcı talep etmediği vakit ise kargo, göndericiye geri iade edilmektedir.

Şahıs, kargosunu almadığı vakit kişiye kargo şubesi tarafınca ileti gönderilmektedir. Kargoyu alacak olan kişinin şubeye kargoyu alacağına dair data vermesi gerekmektedir. Aksi taktirde alınan kargo, göndericiye tekrardan teslim edilmektedir. Bazı durumlarda iade durumu sorun yapabilmesi sebebi ile gönderici ile anlaşılması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

İçindekiler1 PTT Kargo Alınmazsa Ne Olur?2 Kapıda Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?3 Alıcı Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?4 Tofisa Kargo Alınmazsa Ne Olur?5 Teslim Alınmayan Kargo Ne Olur? MNG6 Kargo Geri Giderse Ne Olur?
PTT Kargo Alınmazsa Ne Olur?

PTT şubelerine gelmiş olan kargolar alınmadığı vakit gönderiler, gönderen kişiye iade edilmektedir. PTT şubelerinin kargoyu gönderen kişiye geri iade edebilmesi için bekleme sürelerinin aşılması gerekir. PTT şubeleri tarafınca belirlenmiş olan bu bekleme süreleri bittikten sonrasında gönderen kişiye bekleme müddeti (süresi) bitti mesajı gönderilerek malzemeler tekrardan iade edilmektedir.

PTT bekleme süreleri, gönderilen kargoya bakılırsa değişim göstermektedir. PTT şubesinin bekleme süreleri hakkında bilgiler ise aşağıda belirtilmiştir.

Ödeme şartı bulunan kargolar ve ödeme şartı olan hizmetler: 15 günKargo / Posta kargosu / APS Kurye: 10 günYurtdışı koli: 20 günYurtdışı APG / Yurtdışına kayıtlı olan mektup: 7 günKaydı bulunan öteki posta gönderileri: 10 günFaks: 24 saatTelgraf: 48 saatPTT üstüne adınıza gelen para / Gelen havale: 2 ay

Kapıda Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Kapıda ödemeli kargoyu almayıp iade ettiğiniz vakit herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Kapıda ödemeli kargoyu almadığınız vakit karşılaşabileceğiniz en büyük problem kargo parasıdır. Şirket, kargo parasını talep edebilir. Ürün ise 3 gün içinde iade olmaktadır.

İlgili İçerik: Kargo Zimmetlendi Ne Demek?

Alıcı Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?

alici odemeli kargo alinmazsa ne olur

Alıcı ödemeli kargo alınmazsa, kargo gönderen kişiye geri gönderilmektedir. Alıcı ödemeli kargo, kargonun ücretini alıcının ödemekte olduğu kargolardır. Şahıs kargoyu almadığı vakit kargoya iade prosedürü uygulanmaktadır. Bu durumlarda kargoyu göndermiş olan şahıs hem kargonun gönderilme ücretini hem de geri ödeme ücretini ödemek zorunda kalmaktadır.

Bu ve benzeri durumlarda gönderen iki değişik şekilde yasal yollara başvurabilmektedir. İlk olarak alıcı ve gönderen içinde herhangi bir satış sözleşmesi bulunuyor ise kargoyu gönderen şahıs yasal yollara müracaat yapabilir.

Birinci ihtimalde kargoyu gönderen şahıs satıcı konumunda bulunmaktadır. Satıcı, alıcının alıcı ödemeli olan kargoyu teslim almaması durumunda ortada bulunan sözleşme yardımıyla belirli işlemlerde bulunabilmektedir. Sadece bu durum yalnızca kargo tutarı için konuşulmaktadır. Satıcı kargonun teslim alınmaması üstüne temerrüt hükümlerine dayanma hakkına haizdir.

İkinci olarak ise alıcı ile gönderen şahıs içinde herhangi bir satış sözleşmesi bulunmama ihtimali vardır. Bu durumda gönderen şahıs gene yasal yollara başvuramamaktadır. Bu yüzden gönderici hem gönderilme hem de geri iade edilme ücretini ödemek durumunda kalmaktadır. Ortada alıcının herhangi bir teslim sözü ya da yükümlülüğünün bulunmaması bu zorunluluğu getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: PTT Ödeme Tipleri Neler?

Tofisa Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Tofisa kargo, cayma hakkı sebebi ile alınmayıp iade edilmiş olduğu vakit alınmış olan ürünün kargo bedeli alıcıya aittir. Niteliği sebebi ile kullanılamayacak olan ürünlerde ise şahıs, cayma hakkından yararlanamaz. Aynı şekilde son kullanım zamanı geçmiş olan ürünlerde de cayma hakkından yararlanılması söz mevzusu değildir.

Teslim Alınmayan Kargo Ne Olur? MNG

MNG kargo üstünden teslim alınmayan kargolar, MNG kargo tarafınca belirlenmiş olan süre süresince teslimat şubesinde bekletilir. Lüzumlu olan süre süresince teslim alınmayan kargolar ise gönderen kişiye geri iade edilir. Alıcının kargoyu teslim almamasından sonrasında MNG kargo tarafınca belirlenen beklemeye alma süresi 3 gündür.

3 gün süresince teslim alınmayan ya da bu süre zarfında alıcı tarafınca data alınamayan kargolar, göndericiye geri teslim edilmektedir. Teslim alınmayan bu kargo “alıcı ödemeli kargo” ise göndericinin hem kargonun gönderilme ücretini hem de iade ücretini ödemesi gerekir. Bu durumda herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak için sözleşme yapılması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Kargo Geri Giderse Ne Olur?

Kargo geri gittiği vakit belirli bir süre süresince alıcıdan haber alınması beklenir. Kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmekte olan kargo, teslimat tarihide alıcı adresine muntazam bir halde ulaşır. Kargo şirketleri, alıcı adresinde herhangi birini bulamadığı vakit alıcı için not bırakarak kargo paketlerini dağıtmaya devam etmektedir.

Kargonun alıcıya ulaşamaması durumunda kargo, teslimat ile görevli olan şubeye geri dönerek kargonun geliş zamanı itibari ile 3 gün süresince şubede kalır. Alıcı kargonun daha çok beklemesine karşın kargoyu almazsa ya da kargo için herhangi bir haber vermezse belirlenmiş olan günün sonunda kargo göndericiye tekrardan iade edilmektedir.

Kargonun teslimat şubesinde bekleme süresi kargodan kargoya değişim izah edebilir. Sadece bu bekleme süresi genel olarak 3 gündür. Bir çok teslimat şubesinde bu süreye uyum sağlandığı için bu süreç şubeler tarafınca 3 gün olarak anlatılır.

İlginizi çekebilir:
Kargo Alıcı Şubede Ne Demek? Zimmetlendi Nedir?
PTT Kargo Poşet Kapanmış oldu, Eklendi ve Açıldı Ne Demek?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.