Güvenli Bağlanma İçin Altın Kurallar

Güvenli bağlanma, bebek ve bebeğin bakımından birinci aşama görevli şahıs içinde kurulan sıhhatli ilişki sonucunda bebeğin kendini güvende ve mutlu hissetmesidir. Bebeğin bakımından birinci aşama görevli olan şahıs çoğu zaman annedir. Sadece baba ile kurulan bağ da önemlidir.

Güvenli Bağ {nasıl} olur?

Çocuğun anası ya da babası yoksa ona bakım veren şahıs onun bağlanma nesnesi olur (Vasi, büyükanne, büyükbaba, akrabalar, hısım vs). Doğumdan ilkin süregelen, doğum ile beraber ilk aylarda bebeğin anne ve baba ile kurduğu bağlanma stili çocuğun gelişimini, davranışlarını, kişiliğini ve geleceğini ve pek oldukca şeyi etkilemektedir. Bu yüzden güvenli bağlanmanın {nasıl} oluştuğunu bilmek önemlidir.

Anne ve baba olmaya hazırlık: Güvenli bağlanma aslen doğumdan ilkin başlıyor. Gebeliğe hazırlık, anne ve baba olmaya hazırlık ve doğuma hazırlık aşamaları ne kadar sıhhatli geçirilirse anne ve baba bebek ile bağlanmaya o denli hazır olacaktır. İstenmeyen/ beklenmedik gebelikler, anne-babanın çocuk bakımı ve gelişimi hakkında data sahibi olmaması, anne-babanın ebeveynliğe hazır olmamaları, ruhsal, ekonomik, aileyle ilgili problemler vs. çocuk ile kurulan ilk ilişkilerin standardını ciddi şekilde etkilemektedir. Bu yüzden güvenli bağlanmanın ön koşulu, anne-baba olmaya hazırlık aşamasıdır.
Sevgi ve saygı ile besleme: Bebek dünyayı ulaştığında yiyecek ve temizlik temel ihtiyaçlarıdır. Fakat bunlar kadar mühim olan şey ise sevgidir. Anne-baba bebeğine bakım verirken bebeğe gösterdikleri ilgi ve sevgi bebek tarafınca fark edilir. Sevgisiz bir halde bakımı meydana getirilen bir bebek ile sevgi ile beslenen bir bebek içinde gelişimsel ve sıhhat bakımından oldukca büyük farklar olduğu pek oldukca araştırma tarafınca ortaya konmuştur. Saygı için ise, çocuğun biricikliğine, isteklerine ve gereksinimlerine yönelik duyarlı olmak önemlidir. Bebek daha çok mama istemiyorsa vermemek, bir oyuncakla oynamak istemiyorsa zorlamamak benzer biçimde çocuğun talep ve gereksinimlerine saygılı olmak da güvenli bağlanma açısından oldukça kritiktir.
Duyarlılık: Anne ve baba çocuğun gereksinimlerini fark etme mevzusunda kırılgan olmalıdırlar. Bilhassa ilk seneler, çocuklar kelimelerden ziyade gövde hareketleri, jest ve mimikler, bazı sesler vasıtasıyla kontakt kurabilir. Çocuğun duygularını fark edip neyi isteyip istemediğini fark etmek ve bu doğrultuda hareket etmek önemlidir.
Güvenli uyku: Bebeklerin uyuyarak büyüdüğünü tamamımız biliyoruz. Fakat uykunun kalitesi burada oldukca mühim bir nokta. Çocuk kendini fizyolojik ve ruhsal olarak güvende hissetmesi, ortamın görsel, işitsel, dokunsal yönlerden rahatsız edici, ürkütücü özellikler barındırmaması, anne-babanın uyku öncesi çocuğuna sevgi ve ilgi göstererek uyutması benzer biçimde güvenli uykunun sağlanması bağlanma açısından kritiktir.
Tutarlı ve şefkatli bakım: Anne-babanın, çocuk doğduktan itibaren çocuğa karşı davranışlarının şefkatli ve tutarlı olması önemlidir. Sevgi, çocuğun sıhhatli gelişiminde eğer olmazsa olmazımızdır. Tutarlı davranışlar mevzusunda ise, bigün sevgi verip bigün çocuğa kızıyorsanız; bugün kızdığınız bir şeye yarın tepki göstermiyorsanız; çocuk neye {nasıl} tepki vereceğinizi anlayamıyorsa aranızda güvenli bir bağlanma kurulamayacaktır. Çocuk, kaygı ve suçluluk hissedecek anne-baba ile sadece kaygılı ya da kaçıngan bir bağlanma kurabilecektir.
Kişisel ilişkinizde denge ve tertipli bir yaşam: Evlatların sıhhatli gelişimleri için dengeli ve tertipli rutinlere ihtiyacı vardır. Yiyecek yeme, uyanma, oyun oynama, uyku benzer biçimde günlük rutinlerin tertipli bir halde gerçekleşmesi kendisini güvende hissettirecektir. Anne-baba kişisel ilişkilerinde bir tek evladı ile olan ilişkisine odaklanmak yerine, karı-koca, dost, çalışan benzer biçimde yaşamdaki öteki rollerini ve ilişkilerini unutmamalıdır. Bilhassa çocuk sahibi olan kişilerin eş olarak rollerini dikkatsizlik ettikleri görülmektedir. Oysaki eşlerin birbirlerine vakit ayırmaları, birbirleri ile sıcak ve samimi ilişkilerini devam ettirmeleri, cinsel yaşamları ailenin mutlu ve güvenli bir yer olması için oldukça önemlidir.

Sevgili anne babalar, yukarıda saydığım maddeler ve daha birçoğu çocuğunuzla sıhhatli ilişkiler kurmanız açısından oldukça eleştiri olmakla beraber unutmamız ihtiyaç duyulan temel nokta, sevgi ve saygıdır. Sizin aracılığınızla dünyaya gelen yavrunuzun da bir fert bulunduğunu unutmayalım. Çocuğunuzun göbek bağları doğumla sizden ayrıldı ve bundan sonraki yaşamında bir fert olarak var olmak isteyecek. Anne-baba ve çocuk içinde kurulan güvenli bağlanma ile hem yakınlık hem de bireysel alanına saygı söz mevzusudur.

Gebelik öncesi hazırlık aşamasında, gebelik esnasında ve doğum sonrasında bebeğinizle kurduğunuz ilişkide dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalar hakkında daha detaylı data almak, bağlanma stilinizi idrak etmek, çocuğunuzla sıhhatli ilişkiler kurma mevzusunda destek almak için Kidolog profilimdeki takvimimden kendinize uygun gün ve saati seçip buluşma alabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.