Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nedir? Ekartman Nerede Yazar?

Ekartman, göz cam aralığı üstünde bulunan köprüye verilen isim olup 14 mm ila 24 mm içinde bulunan genişlik derecesi ile belirlenir. Her kişinin ölçüleri birbirinden farklıdır; değişim göstermektedir. Bu kavram gözlük kullanan bireylerin gözlük cam aralıklarının ifade edilebilmesi için kullanılan bir kavramdır.

İçindekiler1 Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nedir?2 Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nerede Yazar?3 Gözlükte Ekartman Ölçüsü {Nasıl} Ölçülür?4 Gözlükte Ekartman Kaç Olmalı?5 Ekartman Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı
Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nedir?

Gözlükte ekartman ölçüsü gözlük cam aralığı olarak bilinmekte olan ve körünün ana mesafesi olarak tabir edilen bir ölçüdür. Daha rahat bir ifade ile gözlüğün boyutunu ifade etmektedir. Gözlük kullanacak kişinin yüz şekli ve ölçülerine gore değişim göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı kişinin gözlük seçme durumunda ölçülerinin doğru şekilde alınması fazlası ile ehemmiyet arz etmektedir.

Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nerede Yazar?

Gözlük ekartman ölçüsü mevcut gözlüğün yan çerçeve bölümlerinde bulunmaktadır. Kişiye hususi tasarlanan gözlüklerde bilhassa ekartmanın kıymeti oldukça önemlidir. Gözlüğün yüzde sağlam bir halde durması ve yüze oturması amacıyla ölçülerin doğru alınması önemlidir. Bazı gözlük modellerinde ölçü kıymeti oldukça yüksek olurken bazılarında oldukça düşüktür.

Gözlükte Ekartman Ölçüsü {Nasıl} Ölçülür?

Gözlükte ekartman ölçüsü gözlük camının sağdan dola ölçülmesi ile bulunmaktadır ve gözlük ebatlarında birinci kıymet 50-20-120 ölçüdür. Bu ölçüleri açıklayacak olursak 50 mm ekartman ölçüsünü belirlerken 20 mm iki camın arasındaki köprü ölçüsünü belirtmektedir. 150 mm ise gözlüğün sap içi ayarlanabilen ölçüsünü ifade etmektedir. Bu ölçüler kişiye hususi olarak belirlenmelidir.

Gözlükte Ekartman Kaç Olmalı?

Gözlükte ekartman değerleri genel olarak camda 40-60 mm iken köprü aralığında ise 14-24 mm içinde farklılık göstermektedir. Bunun bununla beraber bazı gözlük modellerinde tek olarak tasarlanırken bazılarında ise çift olarak tasarlanır. Bu değerler ise gözlüğün çerçevesinde yan bölümde bulunmaktadır.

Ekartman Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı

Yeni aldığım gözlüğümün ekartmanı yüz hatlarıma uymadı.Gözlük için sipariş verdiğim şirket ekartman ölçülerimi yanlış almış.Bu gözlüğün ekartman ölçülerini öğrenmek isterim. Bu gözlük bana tam uydu.

Ekartman kelimesinin cümle içerişimde kullanımı nasıldır yukarıda birkaç örnek ile sizlere gösterdik ve bunun yanında da yine ekartman ölçülerinin önemine vurgu yapmış bulunduk. Daha ilkin de dediğimiz benzer biçimde ekartman ölçülerinizin doğru alınması gözlüğünüzü rahat ve daha güzel bir halde kullanmak için oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir:
Çamaşır Sodası Asit Mİ Baz Mı? Çamaşır Sodası PH Kıymeti
Stardew Valley Nedir? Eşyalar Nerede? 29 Sual 29 Yanıt

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.