Endüstriyel Kimya Nedir? Neyi İnceler? Emek harcama Alanları

Endüstriyel kimya, ham maddenin sanayi sektörü içinde başka bir ürüne dönüştürülmesini sağlamaktadır. Ek olarak bunun için değişik kimyasal ürünlerin kullanıldığı şirketlere de endüstriyel kimya denir.
Endüstriyel kimyasallar, endüstrinin üretim kısmında ve sonrasında üretimlerde sorun çıkmaması adına ar-ge emek harcamaları yapmaktadır. Ar-ge emek harcamaları yapılarak da formül edilen kimyasal ürünlerdir. Endüstriyel kimyanın ihtiyacı olduğu kimyasallar ise inorganik kimyasallar ve organik kimyasallar olarak ikiye ayrılmaktadır.
Endüstriyel Kimya, kimya biliminin tesiri altında pek fazlaca kimyasal maddenin uygun formülasyonlar ile karıştırmayı, çözmeyi, ısıtmayı, hedeflemektedir. Bununla birlikte etkileşime ve reaksiyona girerek istenmekte olan derecede iş görebilen kimyasal maddelere de dönüştürmeyi hedeflemektedir.

İçindekiler1 Endüstriyel Kimya Neyi İnceler?2 Endüstriyel Kimya Emek harcama Alanları3 Endüstriyel Kimya Ne İle Uğraşır? Ne Yapar?4 Endüstriyel Kimya Firmaları Neler?
Endüstriyel Kimya Neyi İnceler?

Endüstriyel kimyanın incelemiş olduğu mevzuları insan hayatında bayağı fazla bir yere haizdir. Hatta kullanılan her ürün içinde endüstriyel kimyadan bazı izler mevcuttur. Yiyecek, sıhhat, teknoloji, tıp alanı, ziraat, evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ise Endüstriyel kimyanın incelemiş olduğu en baş alanlardır.
Endüstriyel kimyanın incelemiş olduğu mevzular ise sıralama şeklinde sıralanmaktadır. Bu sıralama sıralanması ise aşağıdaki gibidir:

Kişisel bakım ürünlerinin üretimi esnasında kullanılır. Mesela; diş macunu, şampuan, vb. kişisel bakım ürünleri
Kozmetik sanayide kullanılır.
Petrokimya ürün alanını inceler.
Tekstil ham maddelerinin üretilmesi esnasında kullanılır. Mesela; bileşik elyaf, pamuk vb.
Boya sanayinde kullanılmaktadır. Buna örnek olarak ise vernik sanayii de verilebilir.
Gübre üretiminde kullanılır.
Yapıştırma malzemelerinin üretilmesinde kullanılır.
Bazı besin ürünlerinin üretilmesi aşamasında kullanılır. Mesela; soda,  gazlı ve alkollü içecekler, meyve suyu buna örnek verilebilir.

 
Endüstriyel Kimya Emek harcama Alanları
Endüstriyel kimyanın emek verme alanı birden fazladır. Bu emek verme alanları ise aşağıdaki şekilde gibidir:

Koku, tat veren maddeler
Besin ve kozmetik katkıları
Deterjan ve sabun
Şeker endüstrileri, yüzey kaplama
Kauçuk ve lastik endüstrileri
Boyalar ve siklik ara ürünler ile ilaç endüstrisi,
Fermantasyon

Yukarıda belirtilen emek verme alanlarında olduğu benzer biçimde daha birçok organik endüstriyel maddelerin, üretim prosesleri, elde edilme şekillerinde iş koşturmacasındadır.
 
Endüstriyel Kimya Ne İle Uğraşır? Ne Yapar?
Endüstriyel kimya, başlı başına üretim alanı iken öteki pek fazlaca ürünün üretilmesi adına da kimyasal maddelere gerekseme duyulmaktadır. Öyledir ki, değişik yoğunluklara haiz olan yüzlerce kimyasal karışım üretilmektedir. Üretilen bu kimyasal karışımlar ise çeşitli amaçlar doğrultusunda satışa sunulmaktadır.

Kimya sanayisi oldukça büyük bir alandan meydana gelmektedir. Endüstriyel kimya da bu alan içinde yer verilmiştir. Bunun ana sebebi hem kimyasal maddelerin diğeri endüstri dallarında gerekseme halinde olması hem de günlük yaşamın bir parçası olmasından kaynaklıdır.
Endüstriyel kimyanın kullanıldığı bazı bölgeler ise aşağıdaki gibidir:

Pamuk ve bileşik elyaf benzer biçimde tekstil maddelerinin üretimi
İlaç sanayisi
Çamaşır suyu, sabun, toz ve sıvı deterjan benzer biçimde değişik temizlik maddelerinin üretimi
Kozmetik endüstri, gübre üretimi
Şampuan, diş macunu tarzındaki bazı kişisel bakım ürünlerinin üretimi
Petrokimya ürünleri
Vernik ve boya endüstri
Yapıştırıcıların üretilmesi

Bu biçim örneklerin daha birçoğu mevcuttur. Tüm bu sektörlerin büyüklüğü düşünüldüğü süre endüstriyel kimyanın da fazlaca büyük bir emek verme kapsamı olduğu bilinmektedir.
Endüstriyel Kimya Firmaları Neler?
Endüstriyel kimya, emek verme alanı oldukça geniş olan kimyanın bir alt dalıdır. Durum bu şekilde olunca Endüstriyel kimya birlikte birçok firmayı da getirmektedir. Bu firmalar ise kendi aralarında farlılıklarla ön plana çıkmaktadır. Kimileri endüstriyel kimyanın bir kısmı ile ilgilenirken, ötekiler ise değişik bir kısmı ile ilgilenmektedir.

Endüstriyel kimya firmaları ise aşağıdaki gibidir:

3M San. ve Tic. A.Ş.
ADA Yayıncılık
ADCO Petrol Katkıları San. ve Tic. A.Ş.
AEC Kimya
AK-KİM Kimya San. ve Tic. A.Ş.
Akay Kimya
Akgül Kimya
Alfa Vana San. ve Tic. A.Ş.

İlginizi çekebilir:
{Nasıl} Ders Çalışılır? Etkili Ders Emek harcama Tüyoları
Mantarların Kullanım Alanları Nedir? Madde Madde

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.