Çocuk Gelişiminde Duyu Oyunları Nedir?

Bebeklikten itibaren bilincinde olmadan kullandığımız duyular yardımıyla dünyayı keşfederiz. Duyuları kullanma, idrak etme, düşünme ve kavram geliştirme birbiriyle bağlantılıdır. Bebekler duyularıyla bulgu yaparken bu durumdan haz da alırlar.

Yeni doğan, üç ay sonunda kendi vücudunu ve çevreyi ayırt etmeye; kendiyle çevreyi ayrımsamaya adım atar. Evlatların beyin gelişimi açısından duyusal işlevlerin rolünü bilmek önemlidir.  Çevreyi algılaması nesneleri araştırmasıyla devam eder. Adım adım öğrenme gerçekleşir. Edinmiş olduğu detayları uzun soluklu belleğine kopyalar. Bebek nesnelere uzanmaya çalışır. Kaba motor becerileri yardımıyla yakalar, inceler. Görsel, işitsel, dokunsal duyu özelliklerini kullanarak nesnelerin duyusal niteliklerini keşfetmeye adım atar. Mesela; ilk kere karşılaşmış olduğu bir nesneyi eline alarak ilk olarak dokunma duyusunu kullanır. Sonrasında ağzına götürmeye çalışır. Bulgu süreci tat almayla devam eder.

Bebekler bütüncül bakış açısında haizdir. Ilkin bütünü görür sonrasında ayrıntılara iner. Yaşı ilerledikçe ve duyularını daha iyi kullandıkça nesnelerin, kişilerin özelliklerini, ayrıntılarını kavramaya adım atar.

DUYU OYUNU/MATERYALLERİ NEDİR?

Çocuk gelişiminde duyu oyunlarını kullanmak çocuğun bilgiyi daha acele öğrenmesine, aktarım yapmasına ve yeniden kullanmasına olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı beş duyu organını kullanarak oynan her oyuna duyu oyunu diyebiliriz.

Duyu materyalleri ise ev içinde kolayca bulunan her araç-gereç olabildiği benzer biçimde duyulara hitap eden işlevsel oyuncaklar da olabilir. Evde her daim kolaylıkla bulunabilecek pirinç bir materyal olarak kullanılabilir. Pirinç havuzu yapmış olup kaşık yardımıyla aktarım sağlayabilirsiniz. Hem duyusal özellikte hem de keyifli bir etkinlik. Kum, kil de aynı kategoriye giren duyusal özellikte materyaller arasındadır.

Bu alanda çeşitli çalışmalarım bulunmaktadır. Yararlanmak isterseniz profilimden buluşma oluşturabilirsiniz. 

Bebekler için mendiller, ahşap kaşıklar, aynalar, yumuşak bloklar, parmak kuklaları, renkli kurdeleler, oyun hamurları, ses çıkaran oyuncaklar (ksilofon, piyano benzer biçimde) duyu materyali olarak kullanılabilir. Yaş aralığına uygun seçim yapmak da önemlidir.

ÇOCUĞUN SAĞLIKLI DUYU GELİŞİMİ İÇİN HER ŞEYDEN ÖNCE…

Öğrenme, kişilerin kendilerini rahat hissettikleri, stres altında olmadıkları bir ortamda gerçekleşir. İlk öğrenmelerimizin eşlikçisi ailemizdir. Anne ve babalarla bebek içinde güvenilir, sıcak, koruyucu bir ilişki kurulduğunda organik öğrenme süreci adım atar. Anne ve babalar bebekleriyle ilgilenmek için hazır bulunduklarında bebekler daha iyi öğrenmektedir.

Yetişkinlikte olduğu benzer biçimde bebeklik ve çocukluk sürecinde de uyarılma eşikleri değişik farklıdır. Bazıları daha hareketli oyunları tercih ederken bazıları da sakinliği tercih edebilir. Bu yüzden evlatların ilgisini çekmenin tek bir yolu yoktur. Anne ve babalar bu süreçte kendileri ve evlatları için en etkin yolu bulmalı ve her çocuğun kendine hususi bir fert olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarda duyu gelişimi ve oyunları hakkında online destek almak için tıklayınız.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.