Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek? {Nasıl} Sorgulanır?

Cihet hazırlama listesine eklendi ifadesi PTT vesilesiyle gönderilen kargoların teslime çıkacağını ifade etmektedir. Başka bir ifade ile kargonun, kargo dağıtımını meydana getirecek olan dağıtıcının ertesi günkü teslim programına eklemiş olduğu anlamı taşımaktadır. Listeye alınmış olan kargolar çoğu zaman aynı gün dağıtıma çıkmamaktadır. Bilhassa iş yoğunluğunun fazla olduğu şubelerde dağıtımlar sonraki günler için planlanmaktadır. Cihet hazırlama listesine eklendi ifadesi de sonraki günün dağıtımın programına anlamı taşır. Bu ifade kargo takibinde yer aldığında genel anlamda bir sonraki iş günü kargo dağıtıma çıkar. Sadece uzun tatiller sonrasında yada yoğunluk olan dönemlerde bir sonraki gün dağıtım, öteki güne de sarkabilir.

İçindekiler1 Cihetten Gönderi Çıkarıldı Ne Demek?2 PTT Kargo Cihet No Sorgulama3 PTT Cihet Ne Demek?4 Cihet Hazırlama Listesine Eklenen Kargo Şubeden Alınır mı?5 Cihet Ne Anlama Gelir?
Cihetten Gönderi Çıkarıldı Ne Demek?

Cihetten gönderi çıkarıldı ifadesi kargonun dağıtıma çıktığını sadece mesai saatleri içinde teslim edilemediği için bir sonraki güne kalmış bulunduğunu anlatmaktadır. Mesai saatlerinin bitiminde kargo, görevlide kalmayıp yeniden dağıtım merkezine indirilmektedir. Kargo dağıtımını meydana getiren çalışan, mesai saati içinde dağıtılamayan kargoları yeniden dağıtımın merkezine götürerek teslim eder. Kargonun dağıtımın merkezine girmesi sonucunda cihetten gönderi çıkarıldı ibaresi oluşur. Bu durumda sonraki gün yeniden kargo dağıtıma çıkacaktır. Oldukça aşırı yoğunluk bulunmuyorsa kargo sonraki gün teslim edilecektir.

İlginizi  Çekebilir: Kargoya TC Kimlik No Vermek Mecburi Mu?

PTT Kargo Cihet No Sorgulama

PTT kargo cihet no sorgulamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

İlk olarak PTT kargo gönderi takip kodunuzu PTT Kargo sitesindeki ilgili alana yazınız.Sorgula butonuna bastıktan sonrasında oluşturulan ekrandan kargonun hareketlerini bildiren tablo gözükecektir.Eğer kargonuz dağıtıcıya verilmişse bu durumda cihet numarası ifadenin altında yer alacaktır.

Cihet numara sorgulama temelde oldukça işlevsel değildir. Cihet numarası dağıtıma çıkan kargolar için belirleme edilir. Bu numara ile şubeden kargo teslimi almak mümkün değildir. Aslına bakarsan kargo dağıtımda olduğundan cihet ifadesi olan kargo şubeden alınamayacaktır. Sadece kargo kaybolduğunda cihet numarası üstünden hareketleri takip edilebilir.

PTT Cihet Ne Demek?

PTT cihet ifadesi dağıtım numarasını göstermektedir. PTT emek verme sisteminde kargoların dağıtımı esnasında paketleri dağıtıcıya zimmetlemektedir. Bu kapsamda kargonun taşıma esnasında karşılaşacağı zararlardan dağıtıcı görevli olmaktadır. Cihet temel olarak kargoyu ifade eder. Sözcük PTT dağıtımında Cihet hazırlanma listesine eklendi, cihetten gönderi çıkarıldı benzer biçimde zamanlarda kullanılır. Anlaşılır olması için ciheti “kargo” yada “paket” olarak kabul etmek mümkündür.

Cihet Hazırlama Listesine Eklenen Kargo Şubeden Alınır mı?

Cihet hazırlama listesine eklenen kargo şubeden alınabilir. Temel olarak cihet hazırlama listesine eklenmiş olan kargo ertesi gün dağıtıma çıkacak olan kargoları ifade etmektedir. Bu kapsamda kargo hemen hemen dağıtımda değil, dağıtıma çıkmayı bekliyordur. Bu yüzden kargoyu şubeden yada dağıtım merkezinden almak mümkündür. Sadece Dağıtıcıya Verildi Cihet No yazıyorsa bu durumda kargo dağıtıma çıkarıldığı için şubeden almak olanaklı değildir.

Cihet Ne Anlama Gelir?

Cihet kelime anlamı olarak yan, yön ve taraf anlamındadır. Kargo terimleri içinde ise dağıtılacak paket yada kargo anlamına gelmektedir.

İlginizi çekebilir:
Zimmet Edildi Ne Demek? Cihet No Nedir?
PTT Kargo Poşet Kapanmış oldu, Eklendi ve Açıldı Ne Demek?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.