Çamaşır Makinesinin Hangi Gözüne Deterjan Konur?

Çamaşır makinesinde deterjan hangi göze konur sorusunun cevabı, değişik marka ve modellere gore değişse de, hepsinde benzer mantıkla üretilmiştir. Dolayısı ile, çamaşır makinesi deterjan gözü şu şekildedir:

I numaralı hazne ön yıkama deterjanı,II numaralı hazne düzgüsel yıkama deterjanı,III numaralı hazne yumuşatıcı gözü.

Tüm makinelerde, deterjan gözleri numaralıdır ve bu numaraları, deterjan gözünü açtığınızda görmeniz mümkündür. Her gözün ön tarafında ve kapağın dış kısmına yakın bölümde, o gözün numarası bulunur. Bu gözler, Tip 1 ve Tip 2 olarak isimlendirilen 2 modelde yerleştirilir. Bu tarz şeyleri sırasıyla inceleyelim:

İçindekiler1 Tip 1 Deterjan Gözüne Haiz Makineler2 Tip 2 Deterjan Gözüne Haiz Makineler2.1 Sıvı Deterjan Hangi Göze Konur?3 Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü {Nasıl} Çıkarılır?4 Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü {Nasıl} Temizlenir?4.1 Çamaşır Makinesinin Deterjan Gözündeki Tortu {Nasıl} Temizlenir?5 Çamaşır Makinesine Deterjan Koyarken Uymanız Gerekenler
Tip 1 Deterjan Gözüne Haiz Makineler

Çamaşır makinesinde deterjan hangi göze konur sorusuna yanıt ararken, ilk olarak deterjan gözlerini tanıyalım:

çamaşır makinesi ön yıkama, düzgüsel yıkama, yumuşatıcı gözü

Bu tip deterjan gözüne haiz makinelerde, düzgüsel yıkama esnasında deterjan koyacağınız göz çoğu zaman sol taraftaki II numaralı gözdür. Ortadaki göz, yumuşatıcı gözüdür ve sağdaki de ön yıkama gözüdür. Bu dizilimde, deterjan gözleri en fazla kullanılandan minimum kullanılana doğru dizilmiştir. Arçelik çamaşır makinesi deterjan gözü ve Bosch çamaşır makinesi deterjan gözü bu şekildedir.

Bazı makinelerde de, yumuşatıcı gözü en sağda bulunur. Bunlarda da, deterjan gözündeki numaralara dikkat etmenizi öneriyoruz bu sebeple kimi zaman, ön yıkama deterjanı gözü en solda olabiliyor. Eğer numaraları göremiyorsanız, bir püf noktası olarak ön yıkama deterjanı gözünün daha minik bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu, her makinede bu şekilde olduğundan ön yıkama ve düzgüsel yıkama gözlerini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Tip 1 deterjan gözüne haiz makineler; Arçelik, Beko, Altus, Vestel, Bosch, Siemens vb. makinelerdir.

Tip 2 Deterjan Gözüne Haiz Makineler

Çamaşır makinesi deterjan gözü hangisi sorusunu sorabileceğiniz türden makineler, bu tiptedir:

Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü

Burada, 1 numaralı göz düzgüsel yıkama gözüdür. 2 numaralı göz yumuşatıcı ve 3 numaralı göz ise ön yıkama deterjanı gözüdür. Çoğu zaman Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü bu şekildedir.

Devletimizde daha fazlaca Tip 1 deterjan gözüne haiz makineler satılmakta ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sıvı Deterjan Hangi Göze Konur?

Çamaşır makineleri en başından beri toz deterjan ile çalışmak için tasarlanmıştır. Sadece değişen teknolojinin ilerlemesi ile, sıvı deterjanlar yaygınlaşmış ve daha fazlaca tercih edilmeye başlanmıştır. Çamaşır makinesi üreticileri, deterjan gözü tasarımını baştan değişiklik yapmak yerine, sıvı deterjan kullanımı için minik bir aparat üretmiş ve bunu makinelerde tercihe bağlı olarak kullanabilmeniz için sunmuştur. Bu aparat aşağıdaki gibidir ve makinelerin II numaralı, şu demek oluyor ki düzgüsel yıkama gözüne yerleştirilirler:

camasir makinesi sivi deterjan gozu

Bu aparatı, yalnız sıvı deterjan kullanacağınız süre kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Toz deterjan ile kullanmanız durumunda, deterjanın büyük kısmı bu aparatta duracak ve suya karışmayacaktır.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü {Nasıl} Çıkarılır?

Çamaşır makinesi deterjan gözünü çıkarırken, çoğu zaman orta göz olan yumuşatıcı gözünün üst kısmına bastırılır ve deterjan gözü yavaşça makineden dışarı doğru çekilir:

camasir makinesi deterjan gozu nasil temizlenir

Gördüğünüz benzer biçimde, çamaşır makinesinin deterjan gözü {nasıl} çıkarılır problemininin çözümü, oldukça rahat ve saniyeliktir.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü {Nasıl} Temizlenir?

Çamaşır makinesi deterjan gözü temizliği, deterjan gözü çıkarıldıktan sonrasında, geniş bir leğen yada lavabonun içinde su ile yapılabilir. Eğer deterjan gözüne yapışmış küf ve benzeri kirler var ise, bir fırça yardımı ile bunlar çıkarılır.

Çamaşır Makinesinin Deterjan Gözündeki Tortu {Nasıl} Temizlenir?

Deterjan gözündeki tortu, bir fırça ve hafifçe nemli bir bez yardımı ile temizlenir. Sadece, makinenin üstünde, deterjan gözünü çıkardığımız bölümde de, nemli bir ortam olmasından dolayı oldukça küf birikmiş olabilir. Bundan dolayı, iç kısımlarını da bir fırça yardımı ile temizleyebilir, kalan küf parçalarını da gene bir bez yardımı ile silebilirsiniz.

Çamaşır Makinesine Deterjan Koyarken Uymanız Gerekenler

Çamaşır makinesine deterjan koyarken, aşağıdaki hususları göz önüne almanız, hem çamaşırlarınızın daha iyi temizlenmesini, hem de makinenizin ömrünün daha uzun olmasını elde edecektir:

Toz -sıvı- deterjanı ve yumuşatıcıyı ne olursa olsun kendilerine ilişik gözlere koyun.Daha iyi temizlik ve su tasarrufu için, ne olursa olsun deterjan ve yumuşatıcı paketinin üstünde yazan miktarı, yıkadığınız çamaşır miktarına uygun olarak kullanın.Deterjan gözünün alabileceğinden fazla deterjan koymanız, makinenin gereğinden fazla köpük üretmesine niçin olur. Bu köpüklerin bir kısmı deterjan bakış açısından makinenin dışına taşarak makineyi ve yeri kirletir, öteki kısmı ise çamaşırlarınıza zarar verebilir ve makinenizin bozulmasına niçin olabilir.Deterjan ve yumuşatıcınızı ne olursa olsun kapağı kapalı şekilde muhafaza edin. Yalnız kullanırken havayla temas etmesine izin verin ve başka bir kaba aktaracaksanız, o kabın da bu şartları taşıdığından güvenilir olun.Deterjan ve yumuşatıcı, minik evlatların ve evcil hayvanların erişiminden uzak tutulmalıdır. Bir kaza sonucu bu maddelerden yutmaları durumunda, asla beklemeden hastaneye (evcil hayvanlarınız için veterinere) gitmeniz gereklidir.

Çamaşır makinesinin deterjan gözüne deterjan koyma ve deterjan gözünü temizleme ile ilgili eklemek istedikleriniz var ise lütfen paylaşın ve öteki binlerce okuyucumuzun sizden yeni bilgiler öğrenmesini sağlayın. Katkılarınız için şimdiden teşekkür eder, temiz ve mutlu günler diliyoruz. 🙂

İlginizi çekebilir:
Çamaşır Makinesi Kaç Litre Su Harcar? 5 KG ve Kısa Program
Çamaşır Sodası Asit Mİ Baz Mı? Çamaşır Sodası PH Kıymeti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.