Birlik Ne Demek?

Birlik kelime anlamı olarak birlik vahdaniyet olan bu kelime, birleşerek ve bağlanarak bir olma durumunu belirtmektedir.
Bir topluluğun kendi çıkarlarını gözeterek kendilerine kazanç sağlayacak şeyler için oluşturdukları ve de bu çıkarlarını koruma altında tutabilmek için içsel bağlılığın üst seviyede olduğu zümreler de birlik olarak tabir edilmektedirler.
Askeri olarak birlik
Askeri alanda da sıkça kullanılan bu kelime, bölük, tabur, alay sözcüklerini ifade etmektedir. Canlılar arası maddi içsel bütünlük için bu kelime kullanılabileceği benzer biçimde, nesneler arasındaki uyum ve bağlılığı ifade etmek içinde kullanılabilmektedir. Belirlenen, savunulan bir mevzu çerçevesinden bir kaç kişinin ortak kararda olması ile birlik oluşturulabilir.

Bu duruma düşünce birliği de denilebilmektedir. Bununla beraber, gene herhangi bir mevzu çerçevesinde kişiler arası aynı şeyi söyleme sonucu alınıyor ise, bu da ağız birliği olarak tabir edilir. kelime bileşik sözcük halinde günlük yaşamda karşımıza çıkabilmektedir.
Bunlar; günü birlik, is birliği, ırk birliği benzer biçimde. Birlik bireyler arası dayanışma ile oluşmaktadır. Bu dayanışma birbirlerine olağan bir tehlikede yada da gereksinim anında destek olacaklarını destek vereceklerini ifade etmektedir.
Topluluk, dayanışma içinde değilse ya da ayni fikre hizmet etmiyorlarsa birlik olarak adlandırılamazlar. Birlik oluşumu ile beraber, kişiler arası karara bağlanmış bir antak kalma niteliğindedir. Beraberlik, dayanışma bozulursa, fikirlerde ayrı düşülürse birlik bozulur. Birlik oluşturmanın en temel kuralı, aynı fikre hizmet ediyor olmalarıdır.

5

Sending

User Review

0
(0 votes)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.