Beyaz Altın Nedir? {Nasıl} Elde Edilir? Nerelerde Kullanılır?

Beyaz altın saf altın alaşımı olma özelliğine haiz kıymetli bir metaldir. Günümüzde birçok kıymetli takı beyaz altından yapılmaktadır. Beyaz altın saf sarı altın, paladyum, nikel ve gümüş benzer biçimde beyaz renkli metallerin karışımı sonucu oluşan bir alaşımdır. Alaşımın içinde yer edinen beyaz metaller altının sarı rengini seyreltirken bununla beraber altına güç ve dayanıklılık da kazandırır. Beyaz altın alaşımı içinde altının işlenebilirliğini arttırmak için bakır da eklenmiş olur.
Saf altın Au sembolüyle açıklanır ve en kolay işlenebilen metal çeşitlerinden biridir. Altının yatırım için olmazsa olmaz bir kaynak olduğu durumu geçmişten günümüze devam etmektedir.

İçindekilerBeyaz Altını Beyazlatma İşlemi {Nasıl} Gerçekleşir?Beyaz Altın Kıymetli Midir?Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasından Seçim {Nasıl} Yapılır?Beyaz Altın Nerelerde Kullanılır?
Beyaz Altını Beyazlatma İşlemi {Nasıl} Gerçekleşir?
Beyaz altın nedir sorusunun cevabı ilk olarak beyaz altının bir alaşım bulunduğunu bilmek ile başlayacaktır. Beyaz altına aslolan olarak beyaz rengi ve parlaklığı veren metal, rodyumdur. Platin ve paladyum ile aynı grupta bulunan rodyum kıymetli bir metal çeşididir. Rodyum ile kaplanan altın beyaz altına dönüşerek sarı altından daha sert olma özelliğine haiz olur. Rodyum olmadan beyaz altının işlemi tamamlanmış olmayacaktır.
Rodyum kaplama beyaz altın yapımı için yalnız beyaz rengi ortaya çıkarmakla kalmaz bununla beraber altının mukavemetini arttır ve darbelere karşı kuvvetli bir hale getirir. Beyaz altın bundan dolayı günlük kullanım esnasında oluşabilecek çiziklere ve eğilip bükülmelere daha dayanıklıdır. Beyaz altın {nasıl} elde edilir, beyaz altın turuncumsu renge haiz saf altından elde edilir. Saf haliyle 24 karatlık bir takı / mücevher hem oldukça pahalı olma özelliğine haiz olacaktır hem de günlük yaşam için kullanışsızdır. Zira saf altın yumuşak olma özelliğine haizdir ve darbelere karşı dayanıklı değildir.

Beyaz altın öncelikli olarak sarı rengi ağartmak için bazı işlemlere sokulur. Beyaz renkli alaşım metalleri altın ile karıştırıldığında beyaz altın meydana gelir. Beyaz altını oluşturan alaşımlar ise çoğu zaman nikel, gümüş, çinko ve paladyum paladyumdur. Beyaz altın alaşımları içinde nikel kullanımı ise oldukça yaygındır. Zira nikel saf altın rengini iyi ve yoğun bir halde seyreltir, maliyeti de uygundur.
Beyaz Altın Kıymetli Midir?
Beyaz altın kıymeti ihtiva ettiği paladyum alaşımı ile oldukça yükselir. Paladyum nikelden daha iyi bir ağartma metalidir ve altından daha pahalıdır. Sadece paladyum ile meydana getirilen takıların işlenmesi oldukça zor olacağından paladyum içeren beyaz altın alaşımları çoğu zaman diş altınları için kullanılır.

Beyaz altınlar / beyaz altın alaşımları saf altından daha kuvvetli ve daha dayanıklı olma özelliğine haizdir. Beyaz altını oluşturan alaşımlar her ne kadar birçok aşamadan geçse de beyazlatıcı / sarı renk seyreltici metaller içerse de hiçbir vakit bembeyaz renkte olmayacaktır. Beyaz altının görünümü bundan dolayı bir miktar donuk sarı parlama içermektedir.
Son yıllarda beyaz altının kullanımı oldukça daha çok olduğundan beyaz altının kıymeti de terfi etmiştir. Nişan yüzükleri için sarı altından daha popüler hale gelen beyaz altın modelleri bununla beraber daha çağıl bir yapıya haiz olma özelliğine haizdir.
Beyaz altının ve sarı altının kıymet kıyaslamasında beyaz altın daha azca değerlidir benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Beyaz altın da değerlidir. Aslına bakarsanız en kıymetli altın olarak malum 24 ayar altın oldukça kullanışsızdır ve içinde hiçbir alaşım maddesi olmadığı benzer biçimde saf altın dayaklı bir altın değildir. 24 ayar altın oldukça değerlidir fakat günlük yaşam için kullanımı elverişsizdir.
Altının kıymeti ayar kategorisiyle anlaşılır. 24 ayarın altındaki kategoride yer edinen 18 ayar altın ve 14 ayar altın, ihtiva ettiği alaşım oranını belirtir. Beyaz altın ayarları arasından 24 ayar bir beyaz altın seçimi yapmak olanaksız olacaktır şundan dolayı beyaz altın bir alaşım altını çeşididir. 18 ayar altın ise 24 ayar altının bir altındaki kategoride yer alır ve 24’te 18 oranında saf altın ihtiva eder. 14 ayar altın ise 18 ayar altının bir alt kategorisinde yer alır ve 24’te 14 oranında saf altın ihtiva eder.

beyaz altin kuyumculuk
Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasından Seçim {Nasıl} Yapılır?
Beyaz altın da minimum sarı altın kadar kıymetli bir altındır ve birçok açıdan sarı altına bakılırsa daha avantajlıdır. Sadece beyaz altın satın almak isteyenlerin satın almadan ilkin bilmesi ihtiyaç duyulan bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler beyaz altın ile sarı altın içinde {nasıl} seçim yapabileceğinizi size izah edebilir.
Beyaz ve sarı altın karşılaştırması ise şu şekildedir:

Beyaz altın alaşımı takılar / mücevherler sarı altına kıyasla daya dayanıklıdır. Beyaz altında çizilmeler, yamulmalar oldukça yaşanmaz şundan dolayı malzemesi oldukça serttir.
Beyaz altın birçok giysiyle daha uyumludur. Yansız bir renk özelliğine haiz olduğundan beyaz altının giysiler ile kullanımı sarı altına kıyasla daha kolaydır.
Beyaz altın sarı altına kıyasla daha popülerdir ve beyaz altın geleneksel sarı altının yerini almıştır.
Beyaz altın açık renk tene haiz insanlara daha oldukça yakışmaktadır. Sarı renk ise hoş olmayan bir kontrasta sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte beyaz altın seçimi meydana getirecek kişilerin mücevherlerinin bakımı için kullanıma bağlı olarak bazı dönemlerde rodyum kaplama işlemini yeniletmeleri gerekir. Beyaz altının beyaz renk olmasını elde eden metal alaşımları zaman içinde ve mücevherleri kullanım sıklığı ile ilgili olarak aşınır ve beyaz renk sararmaya adım atar. Sadece rodyum kaplama işlemi düşük maliyetli bir işlemdir ve her kuyumcu beyaz altınlar için rodyum kaplama işlemini yapabilmektedir.

Beyaz altın çeşitleri arasından her türlü takı / mücevher kıymetini kaybetmeden, uzun seneler sizle birlikte olur. Beyaz altın tercih edenlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bir mühim husus alerjik reaksiyonlardır. Beyaz altının yapımında alaşım metalleri içinde yaygın olarak kullanılan nikel alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Nikel karışımı bir alaşım olmayan beyaz altınlar ise hipoalerjenik özelliğe haiz değildir.
Beyaz Altın Nerelerde Kullanılır?
Eski çağlardan günümüze en kıymetli metallerden kabul edilen altın işlenmesinin kolay olması sebebiyle takı üretimi alanında vazgeçilmezlerden biridir.
Altın oldukça kıymetli bir metal olduğundan geçmişten günümüze çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Beyaz altından neler yapılır sorusu bugün bile geçerliliğini korumaktadır. Her geçen gün altının kullanım alanı da gelişmektedir. Altın öncelikli olarak geçmişten günümüze bir yatırım aracı olarak görülür ve devamlı kıymetini korumayı başarabilmiştir. Altının para olarak kullanıldığı zamanlardan, para ile altının satın alındığı çağlara kadar altının hep oldukça mühim bir metal çeşidi olması hala geçerlidir.

Altın yatarımı en güvenilir yatırım çeşidi olarak görülmektedir. Paranın ani kıymet yitirme riskini rağmen altında bu şekilde bir kıymet yitirme durumu söz mevzusu değildir. Bu sebeptendir ki insanoğlu mukaddes günlerinde, evlilik bağlarının bir sembolü olarak alyanslarını altın tercih ederler.
Beyaz altın kullanım alanları ise oldukça çeşitlidir. Altın özellikleri bakımından korozyona uğramayan bir metal olduğundan çeşitli alanlarda kaplama olarak kullanılır. Altın asitlere karşı dayanıklıdır ve paslanma yapmayan özelliği yardımıyla iyi bir kaplama maddesidir.
Dünya üstünde çeşitli yerlerde saf altın yiyeceklerin ve içeceklerin üstünü süslemek için de kullanılmaktadır. Altın bununla beraber ilaç sektöründe de kullanılır. Atının kullanımı sanayi alanında da mevcuttur ve her insanın tahmin edebileceğinden oldukça daha değişik alanlarda kullanımına devam edilmektedir.

İlginizi çekebilir:
Ten Rengi {Nasıl} Elde Edilir? Hangi Boyalar Karıştırılır?
Mor Renk {Nasıl} Elde Edilir? Lila yada Açık Mor?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.