Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen provizyon, banka harcamalarını, bilgilerini ve bununla beraber kartın doğrulamasını sağlamak amacıyla banka tarafınca sizi beklettiği, bir nevi ön onayda tuttuğu işlem olarak bilinmektedir. Provizyon, dolandırıcılık ve hırsızlık şeklinde durumların önüne geçmek ve sizin için bir önlem oluşması adına kullanılmaktadır. Belli durumlarda provizyon süresi değişmektedir buna da dikkat etmek gerekmektedir.
Öteki bir durumla değerlendirmemiz gerekirse de, bankaların yapılacak olan ödeme işlemleriyle ilgili haiz olduğu bilgiyi araştırma ve gereksinim duyulan onayın alınması için yaşanmış olan ilk aşama olarak da bilinmektedir. Bu durum “ön onay” olarak adlandırılmaktadır. Ön onay aşaması, o denli kolay değildir. Müşterinin bir işlem yapabilmesi için lüzumlu yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini idrak etmek için belirli bir süre geçmesi gerekir.
İçindekiler1 Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?2 Provizyonda İşlem Ne Demek?3 Bekleyen Provizyon Ne Süre Onaylanır?4 Provizyonda Bekleyen İşlem Ekstreye Yansır Mı?5 Banka Provizyonda Bekleyen İşlemi İptal Edebilir Mi?
Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Bekleyen provizyon süresi değişkenlik göstermektedir. Fakat çoğunlukla gün içinde meydana getirilen işlemler gün bitene kadar provizyon aşamasında kalır. İşlemin ön onayda bulunması sebebiyle harcama meydana getirilen meblağ çekilmez bir durum da yoktur. Harcama meydana getirilen meblağ karttan düşürülür. Fakat ön onay alındığı vakit dönem harcamasına yansıtılır.
Meydana getirilen harcamada eğer bir güvenlik problemi eğer olmazsa, provizyon aşamasında bekletilen işlem çoğu zaman ertesi güne onaylanır. Sonraki gün de karta kayıt edilir. Bu yüzden provizyon süresine 1 gün denilebilir. Fakat işlem kullanılan post ya da karta bağlı olarak farklılık gösterirse bu durum 2 güne kadar çıkabilmektedir. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan işlem banka ile konuşarak informasyon almaktır.
Beklenmedik durumlarda bu süre daha da uzayabilmektedir. Bu durumlarda çoğu zaman 7 iş gününden fazla uzun sürmemektedir. Banka ile bu durum konuşularak değerlendirmeleri doğru yapmak gerekirse işin hızlanması için satın alan temsilcileri ile konuşmak bu aşamada mühim bir artı olacaktır.
Provizyonda İşlem Ne Demek?
Provizyonda işlem, çoğu zaman kredi kartlarından alışveriş yapıldığında web bankacılığı ya da mobil uygulamalarda kart hareketleri kısmında görülen ibare olarak bilinmektedir. Pos aletinden çekilen işlemlerde ya da internetten meydana getirilen bankacılık işlemlerde bu durum ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla bu durum kafa karıştırıcı ve can bunaltan bir hal alarak ne yapılacağı bilinmeyen bir duruma sokabilmektedir.

Bu durumda yukarıda da belirtildiği şeklinde meydana getirilen ilk işlem bankanın satın alan hizmetlerini aramak olacaktır. Burada sorulan en oldukca sorulardan biri “Provizyondaki işlemler ne demek?” Şeklinde bir sual ile karşılaşılabilmektedir. Çoğu zaman bu durumda banka, hesap hareketlerinizi denetlemektedir. Bu işlemlerin tümüne de “provizyondaki işlemler” adı verilmektedir.
Bekleyen Provizyon Ne Süre Onaylanır?
bekleyen provizyon ne vakit onaylanir
Bekleyen provizyonun onaylanma süresi, yukarıda da belirtildiği şeklinde bir problem çıkmadığı taktirde derhal ertesi gün onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Fakat bazı durumlarda onaylanma süreci uzar ve bu iş 7 iş gününe kadar sürebilmektedir. Bu tip durumlar can bunaltan olduğundan devamlı bankaların satın alan hizmetleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.
Bazı durumlarda provizyonun sonucunda harcamaya engelleme gelebilmektedir. Bu tip durumlar belirttiğimiz şeklinde dolandırıcılık şeklinde faaliyetleri engellemek amacıyla olduğundan yapılmaktadır. Bu durumlarda bankanın kesinlikle düzgüsel dışı bir hareketliliği yakalamış olması gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir durum bulunmuyorsa kısa süre içinde onaylama işlemi gerçekleşir ve harcamalarınız olağan haline geçmektedir.
Provizyonda Bekleyen İşlem Ekstreye Yansır Mı?
Provizyonda bekleyen işlemler çoğunlukla alışveriş yapıldıktan sonrasında e-bankacılık sisteminde ya da bankanızın web sitesinde “provizyonda işlem” olarak görülmektedir. Lüzumlu incelemeler yapıldıktan sonrasında bir sorun yoksa meydana getirilen alışveriş ekstreye yansımaktadır. Eğer onaylama sürecine karşın yansımadığında gene ilgili bankanın satın alan hizmetleri ile görüşmek gereklidir. Onlar bu mevzuda size en gerçek bilgiyi verecektir.
Banka Provizyonda Bekleyen İşlemi İptal Edebilir Mi?

Provizyonda bekleyen işlem, banka ile görüşme gerçekleştirilerek iptal edilebilmektedir. Fakat bu işlemi iptal etmek için bankanın kabul edebileceği geçerli bir nedene gereksinim duyulmaktadır. Bu biçim iptal isteklerinin en sık sebepleri içinde alınan ürünün iptali ya da ödemenin alınamaması yer almıştır. Bu biçim sebeplerde banka tarafınca işlem iptali gerçekleşebilmektedir.
Bu biçim sıkıntıların yaşanmaması ve olayların karmaşık bir hale gelmesinin engellenmesi için bu tip durumlarda kesinlikle haiz olduğunuz hakları bilmeniz gerekmektedir. Detaylara hakim olduğunuzda ve işinizi bildiğinizde dijital ortamda yaptığınız alışverişlerde daha güvenilir ve etkin bir alışveriş deneyimi gerçekleşmektedir.

İlginizi çekebilir:
LNB Aşırı Yüklendi Ne Demek? {Nasıl} Düzelir?
Kargo Desisi Ne Demek? 1, 3, 5, 10, 15, 16, 50, 100 Desi Kaç Kilogram?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.