Avokadonun Yararları ve Zararları

Son yıllarda giderek popülerleşen ve marketlerde sık sık almaya başladığımız avokadonun sağlığa, cilde, vücuda olan yararları saymakla bitmez. Bu yazımızda avokadonun faydalarının ne olduğuna, avokadonun cilde, saça ne şeklinde yararları olduğuna değineceğiz.

Avokadonun yararları ve zararları nedir?

Avokado nedir?

Meksika’da yetişen ve Cenup ABD kıtasında oldukça yaygın olan avokadonun sebze mi meyve mi olduğu sık tartışılan bir durumdur. Bu duruma biyologlar meyve yanıtını verirken daha fazlaca rejimlerde hastalara öneren diyetisyenler ise avokadonun sebze ya da sıhhatli yağ grubunda bulunduğunu ifade etmektedir.

Biçimsel olarak avokado, dışı kabuklu ve tek çekirdekli ve yeşil renkte bir meyvedir. İçerisinde ise C, E, K, B6, B1, B3, B9 ve B5 vitaminlerini barındırır. Ek olarak potasyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve manganez şeklinde fazlaca sayıda mineral ihtiva eder. İyi bir lif deposu olan avokado içinde lutein, beta-karoten ve omega 3 yağlarını barındırır.

Kalori bakımından ise averaj bir avokado 250 kaloridir ve bu kalorinin %75’i iyi yağlardan oluşmaktadır. Görüldüğü suretiyle içinde birçok yararlı vitamin ve yağ bulunan avokadonun yararları da oldukça fazladır.

Avokadonun yararları nedir?

Avokado en fazlaca antioksidan içeren meyvedir.
İçerisinde Anti kanserojen biyoaktif fitokimyasallar bulunur.
Tansiyonu dengeler.
Esansiyel yağ asitlerini ihtiva eder.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Yüksek demir içinde ne olduğu yardımıyla demir eksikliği tedavisinde kullanılır.
İçerdiği yüksek lif oranı yardımıyla doygunluk hissi verir bu da zayıflamanızı sağlar.
Kalp ve göz sağlığını korur.
Sindirime destek verir ve karaciğeri korur.
Depresyon tesirini azaltarak ruh halinizin iyileşmesine niçin olur.
Metabolizmayı hızlandırır.

Avokadonun yararları yalnız bunlarla sınırı olan değildir. Genel sağlığı iyileştirdiği şeklinde vücuduna başka bölümlerine de oldukça faydalıdır.

Avokadonun saça yararları nedir?

Saç dökülmesi ve geç uzamasının temel sebebi vitaminlerdir. Avokado da bulunan vitaminler yardımıyla saç foliküllerini güçlendirip dökülmeyi engeller. Daha ilkin avokado da sıhhatli yağların bulunduğundan bahsetmiştik. İşte bu yağlar neticesinde saçlar kurumaz ve kırılmasını engelleyerek saça organik bakımını yapar. Avokadonun saça faydası elbet bu kadar değil.

İçerinde bulunan protein, A, D, E, K ve B vitaminleri ile magnezyum, demir, bakır, folik asit, potasyum ve amino asitler yardımıyla saçı yumuşatır, parlak ve ipeksi görünüme kavuşmasını sağlar. Avokadonun saça faydalarını özetlemek gerekirse avokado saçı nemlendirir, kepek oluşumunu ve dökülmeyi engeller, saç köklerini güçlendirerek hızla uzamasına destek verir.

Avokadonun cilde yararları nedir?

Avokado vücuda yararlı olmasıyla birlikte cilde de faydası oldukça fazladır. Avokadonun cilde yararları içinde cilt sorunlarının tedavisinde kullanılabilir olmasıdır. İçerdiği antimikrobiyal ve anti-inflamtuar özellikleri yardımıyla akne, egzama şeklinde kronik cilt problemlerine çözüm olmaktadır. Bununla beraber cilt çatlaklarına ve cildin organik rengini almasına da destek olmaktadır.

Avokadonun öteki bir cilde faydası ise güneş ışınlarının cilde verdiği hücresel zararlardan korumasıdır. İçerdiği omega 3 yardımıyla cildi kuvvetlendirir. Avokadonun cilde olan öteki yararları ise;

Cilde yağ oranını geri kazandırır.
Cildi nemlendirir.
Kırışıklıklara ve yaşlanmaya iyi gelir.
Akne izlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Avokadonun bebeklere olan yararları nedir?

Avokado erişkin bireylere olmasıyla birlikte bebekler için de oldukça faydalıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, anne sütüne en yakın yağları ihtiva eder, bu yağlar bununla birlikte bebeğin zihinsel gelişimini de destek sunar, lifli olduğundan kabızlığa iyi gelir, hücre yenilenmesine ve irin giderilmesine destek verir.

Avokadonun erkeklere ve bayanlara faydası nedir?

Avokado adam ve hanımefendilerin hayatında olması ihtiyaç duyulan besinlerdendir. Yukarıda bahsettiğimiz faydalarının yanında avokado da bulunan folik asit proteinin süratli emilmesini sağlar. Bu da bizlere yüksek enerji vermektedir.

Avokado içinde bulunan bileşenler yardımıyla libidoyu arttırıcı özelliğe haizdir. Avokadonun erkeklere olan en mühim yararlarından birisi erkeklik hormonunu arttırmasıdır. İçerisindeki potasyum ise hanımefendilerin tiroid bezlerini düzenlemesine destek olmaktadır.

Avokadonun cinsel yararları nedir?

Avokadonun cinsel yararları oldukça fazladır. Libidoyu arttırır, enerji verir, cinsel gücü arttırdığına inanılan E vitaminini barındırır. Bu vitamin ilişki esnasında cinsel organa daha çok oksijen ve kan pompalanmasına destek verir. İçerisinde cinsel gücü arttıran B9, B6, potasyum, E, C, A vitaminleri bulunmaktadır.

Avokadonun zararları nedir?

Bu zararların kişinin bünyesine nazaran değişmiş olduğu göz önüne alınarak avokadonun zararları şu şekilde sıralanabilir;

Şiddetli baş ağrısı ve migrene sebep olabilir.
Kan inceltici ilaç kullananlarda sorun yaratmaktadır.
Aşırı tüketimi kolesterolü etkisinde bırakır.
İçerdiği yağlar karaciğere zarar verebilir. Bu sebeple bilhassa karaciğer rahatsızlığı olan bireyler doktora danışmalıdır.
Kaşıntı, kızarıklık şeklinde alerjik tepki oluşturabilir.
Aşırı tüketim durumunda ağızda yaralar çıkabilir.

 

 

Avokado çekirdeği yararları nedir?

Avokado çekirdeği aslına bakarsak oldukça yararlı ve değişik şekillerde kullanılabilir. Bu faydalarını öğrendikten sonrasında çekirdeklerini çöpe atmaktan kaçınabilirsiniz.

Avokado çekirdekleri, lif ve antioksidan bulunması yönünden bir depo niteliğindedir. Avokado çekirdeğinin %70’inde antioksidan bulunmaktadır. Çekirdeğinin tüketilmesi durumunda ise içindeki yüksek lif oranı sebebiyle sindirimi düzenler ve tok hissetmenizi sağlar. Bu da kişinin zayıflamasına destek verir. Doğrusu avokado çekirdeği tüketimi rejimlerde sıhhatli bir halde kullanılabilir.

Avokado çekirdeğinin tüketiminde ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, çekirdeğin pişmemiş olarak değil pişirilerek tüketilmesi gereğidir. Bunun yanında blender da toz haline getirebilir ya da rendeleyebilirsiniz. Bu sayede tüketeceğiniz besinlere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmadan ilkin tek yapmanız ihtiyaç duyulan çekirdeğin yumuşamasını beklemektir.

Avokado hangi hastalıklara iyi gelir?

Avokadonun hastalıklara karşıda oldukça faydası bulunmaktadır. Bunun başlangıcında kalp hastalıkları gelmektedir. İçerisindeki yağ asitleri yardımıyla kalp hastalıklarına genel bir koruma sağlar ve kan basıncını düşürür. Bunun yanında yüksek kolesterolü önlemeye yardımcıdır. Günde yarım porsiyon tüketilmesi halinde erkeklerde total kolesterolün korunmasını sağlar. B vitamini yönünden varlıklı olması ise kan ve damar hastalıklarının önüne geçebilir.

Avokado da bulunan fitokimyasallar ise kemoterapi ilacı olan siklofosfamidinin niçin olduğu hasarı azaltır. İçerdiği K vitamini ise kemik hastalıklarına iyi gelmektedir. Lutein ve zeaksantin açısından varlıklı olduğu içinde kıkırdak hastalıklarına iyi gelmektedir. Manganez ise kemik hastalıklarında kullanılmaktadır.

Göz sağlığına da oldukça faydası olan avokado katarakt ve sarı nokta hastalığına iyi gelmektedir.

Avokado Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Avokado yiyecek kilo aldırır mı?

Avokado ihtiva ettiği düşük kalori ve lif oranı yardımıyla kilo aldırmaz. Fakat sık tüketmek değişik rahatsızlıklara niçin olabilir.

Avokado ne kadar tüketilmeli?

Rejimlerde sıkça kullanılan avokadonun uzmanlar tarafınca tüketilme tavsiyesi yarım olarak gün aşırı tüketimidir.

 Avokadonun neye yararları var?

Avokadonun cilde, vücuttaki hastalıklara, kemiklere, kalbe, saçlara olmak suretiyle birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında hanım ve erkeklerde cinsen performansa, bebeklerde ise zihinsel gelişim ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yararları vardır.

Beslenme hakkında tüm merak ettiğiniz için buraya tıklayarak uzmanlarımıza parasız sual sorabilir, seans alarak danışabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.