Atatürkçülüğün 10 ilkesi ne demek?

Atatürkçülüğün  on ilkesi:
Bilim, Terbiye, Ulusal Egemenlik, Tam Bağımsızlık, Cumhuriyetçilik, laiklik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik ve İnkılapçılıktır.
Bir Atatürkçü’nün bu on ilke ve kuralı bilmesi uygulaması ve etrafındakilere de anlatarak bu ilkelerin yaşanabilir olması için çabalaması, emek harcaması, ve bu ilke ve kuralların gelecek nesillere aktarılmasını kendisine vazife edinmelidir.  Sadece o süre kendisine Atatürkçü diyebilir..
Atatürkçülüğün bilim ve terbiye ilkesinin gereği de budur.. Şahıs sadece bilmiş olduğu yaşamış olduğu ve uyguladığı ilke ve kurallar doğrultusunda, bu tarz şeyleri uygulamalı olarak etrafına anlatarak data aktarma görevinde başarı göstermiş olabilir..

Örek: Hayatında, işinde, iş ahlakında, devlet idaresinde, ulusal irade uygulamasında, ulusal meselelerde halkının tam bağımsızlığında, devletçilik ve laiklik uygulamalarında davranış fiil ve icraatlarıyla bu  kuralların altını bilimsel bir halde doldurarak etrafına örnek olursa inandırıcı ve başarı göstermiş olur. Yoksa bilimden bilgiden yoksun bir tek söylemde bir Atatürkçülük, ne bu güne, ne yarınlara, ne de geçmiş zamanı hadisler söz mevzusu olduğunda anlam ifade etmeyen faydasız ve yararsız bir hal alır.
İnsanı kuvvetli ve donanımlı icra eden en büyük tabanca bilgidir.  Atatürkçü,  siyasal, toplumsal, ekonomik ve politik  hayata bakarken Mustafa Kemal Atatürk’ün bakmış olduğu gözle bakandır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün gözüyle bakmak {nasıl} olur?
Mustafa Kemal Atatürk, Tarıma, hayvancılığa, ülke ekonomisi, sanayisi, eğitim, sıhhat ve güvenliğine ve dış siyasette, dünya ile olan askeri ekonomik ve siyasal politikalara ülke dışından, Avrupa yada ABD şeklinde devletlerin bakış açısından değil, kendisinin de bir parçası olduğu, içinde bulunmuş olduğu toplumun, temsil etmiş olduğu halkın, milletin, milletinin gözüyle bakmıştır.. Özetlemek gerekirse özet olarak Atatürkçü bakış, kendi halkının gözüyle bakabilmektir.
M.G
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.