Alüminyum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum anlamı atom numarası 13 olan Al şeklinde yazılan elementi açıklar ve alüminyum kelimesi Türkçe diline Fransızcadan geçmiştir. Alüminyum dünya üstünde mevcud en yaygın metal çeşididir ve bununla beraber dünya üstünde en fazlaca bulunan üçüncü kimyasal element olma özelliğine haizdir. Yerküre üstünde alüminyumdan daha çok olan öteki kimyasal ise elementler oksijen ve silikondur.
İçindekiler1 Alüminyum Nedir?2 Alüminyum {Nasıl} Elde Edilir?2.1 Boksit Nerelerde Kullanılır?3 Alüminyum Alaşımlarının Tercih Edilme Sebepleri Nedir?4 Alüminyumun Kullanım Alanları Nedir?5 Ulaşım Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?6 İnşaat Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?7 Elektrik Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?8 Tüketim Malları Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?
Alüminyum Nedir?
Alüminyum nedir ve özellikleri gümüşi beyaz renkteki alüminyum metalinin özelliklerini ihtiva eder. Alüminyum kimyasal elementinin simgesi Al’dir ve atom numarası 13’tür. Alüminyumun erime sıcaklığı 660 derecedir ve yoğunluğu santimetre küp başına 2.7 gramdır. Alüminyum nedir, alüminyum saf haldeyken yumuşak ve esnek bir maddedir. Alüminyum elementinin mukavemetini arttırmak için başka elementler ile alaşım haline getirilir ve yararlı özellikler sağlanır.

Alüminyum yapı gereçleri olarak demir ve çelikten sonrasında en yaygın kullanılan metal çeşididir. Bu yönüyle alüminyumun insan hayatındaki yeri oldukça önemlidir. Günlük hayatta ise alüminyum her yerdedir. İçecek kutuları, alüminyum folyolar, elektronik araçların içeriğine ve hatta mobilyalarda alüminyum geniş kullanım alanına haizdir.
Alüminyum dünyada en fazlaca bulunan metal olma özelliğine haizdir ve yerküre üstünde %8,1 oranında alüminyum vardır. Alüminyum metali doğada oksijen ve öteki elementler ile kimyasal birleşmeler sonucu oluşur. Alüminyum alaşımları hafifçe ve güçlü olma özellikleri ile bilinir ve kolay şekillendirilebilir. Alüminyum ile alüminyum döküm yapılabilir, birçok teknik ile kombinasyonları sağlanabilir, kolaylıkla işlenebilir ve birçok yüzeyde emek verme imkânı oluşturulabilir.
Alüminyum {Nasıl} Elde Edilir?
Alüminyum {nasıl} elde edilir alüminyum eski çağlardan günümüze kadar aynı yöntemlerle elde edilmiştir. Ilk olarak alümina elde etmek için boksit cevherlerine Bayer metodu uygulanır. Bayer metodu ile boksit cevherinden çıkarılan alüminaya elektroliz işlemi uygulanır ve alüminyum elde edilir. Alüminyum fabrikaları bundan dolayı boksit kaynaklarına yakın bölgelere kurulur. Alüminyum boksit cevherinden ayrılarak yapılır ve birçok alanda kullanılır.
Alüminyum cevheri dünyada boksit cevheri olarak bulunur ve oksidasyona karşı fazlaca dirençlidir.
Boksit Nerelerde Kullanılır?

Boksit nerede kullanılır, en yaygın olarak alüminyum üretimi gösterilebilir. Bunun yanısıra, havacılık ve otomotiv sanayileri, elektrikli cihazlar, ev aletleri, şeker üretimi ve demir üretimine kadar geniş bir yelpazede boksitten faydalanılmaktadır.
Boksit, dünya üstünde en fazla Gine ve Avustralya’da bulunmaktadır. Kıta olarak, en fazlaca boksit rezervi, Afrika kıtasındadır. Bunu Vietnam ve Çin izler. Devletimizde, Konya – Seydişehir, Antalya – Akseki, Gaziantep – Islahiye ve Muğla – Milas bölgelerinde boksit çıkarılmaktadır. Çıkarılan boksit, Konya – Seydişehir’de bulunan alüminyum işleme tesislerinde kullanılmaktadır.
Alüminyum Alaşımlarının Tercih Edilme Sebepleri Nedir?
Demir dışı elementler arasından en önemlisi olma özelliğine haiz alüminyumun kullanım alanları fazlaca fazladır ve tercih edilme sebepleri ile fark yaratan bir konuma haizdir. Çelikten sonrasında kullanımı en yaygın olan alüminyum alaşımlarının başlıca tercih edilme sebepleri ise şu şekildedir:

Yüksek mukavemete karşılık yoğunluk oranı sebebiyle hafifçe bir malzemedir. Bu sebeple tayyare endüstri ve uzay endüstri için tercih edilir.
Düşük yoğunluğa haiz alüminyum elektrik ve ısı iletkenliği yönünden iyi bir malzemedir.
Alüminyum ekonomik bir malzemedir.
Kolay işlenebilme özelliği yardımıyla dekoratif özellikler kazandırılarak mimaride, çeşitli ev aletlerinde ve mobilyalarda kullanıma uygunluk sağlar.
Oldukça kolay ısınır ve soğur.
Sünek, dayanıklı ve kuvvetlidir
Korozyona dayanıklıdır
İletkendir
Kokusuzdur
Naturel özelliklerini kaybetmeden %100 geri dönüştürülebilir bir maddedir.

Alüminyumun Kullanım Alanları Nedir?
Alüminyum kullanım alanları fazlaca geniş olan bir metaldir. Parlak ve gümüş rengi yapısıyla her insanın aşina olduğu alüminyum aslen görünmeyen alanlarda da fazlaca sık kullanılmaktadır. Mesela cam üretiminde alüminyum kullanılır. Alüminyumun en yaygın kullanıldığı alanlar:

Ulaşım
İnşaat
Elektrik
Tüketim malları kategorilerindedir.

Ulaşım Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?

Alüminyum dayanıklılığına rağmen hafifçe bir araç-gereç oluşundan dolayı rakipsizdir. Hafifçe olması ulaşım aracını hareket ettirmek için daha azca kuvvet harcanacağı anlamına geldiği için yakıt verimliliği elde eden mühim bir durum oluşturur. Alüminyum en kuvvetli metal çeşidi olmasa da öteki metaller ile alaşım haline getirilir ve alüminyum kıymeti / kuvveti / mukavemeti arttırılır. Korozyon direnci yardımıyla de ağır ve pahalı korozyon önleyici kaplamalara kıyasla daha iyi bir seçenektir.
Otomobil endüstrisinde büyük seviyede çelik kullanılırken ilerleyen yıllarda otomobil üretimi için de alüminyum içeriğin artması düşünülmektedir. Bugün günümüzde Japonya’da yüksek süratli trenler de alüminyum içerik kullanarak dünyada fark yaratmış durumdadır.
Alüminyum tayyare sanayisi için de fazlaca mühim bir metaldir. Hafifçe, kuvvetli ve esnek olmasından dolayı tayyare ve uzak sanayisinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Tayyare buluş edilmeden ilkin zeplinlerin çerçevelerinde de alüminyum kullanılırdı. Günümüzde ise çağdaş uçaklığın derhal hepsi gövdeden kokpite kadar alüminyum alaşımlar kullanılarak yapılıyor.
aluminyum insaatlarda kullanilir
İnşaat Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?
Alüminyum nerelerde kullanılıyor bunu idrak etmek için yapı / inşaat sektörüne de göz dolaştırmak gerekir. Korozyona karşı fazlaca dirençli bir yapıya haiz olan alüminyum ile meydana getirilen binaların uzun seneler bakıma ihtiyacı olmaz. Alüminyum inşaat sektöründe ısı tutucu özelliği sebebiyle de tercih edilme sebepleri arasındadır. Alüminyum ile meydana getirilen binalar kışın sıcak yazın serin olma özelliğine haiz olur.

Alüminyum kolay biçim alabilme özelliği yardımıyla istenen şekilde kesilebilir, kavis sağlanabilir ve kaynaklanabilir. Bu yönüyle tahtanın, plastiğin ve çeliğin yapamadığı şeyleri yaparak onların eksiğini kapatır. Alüminyum doğrama da binalar için en güvenilir ve en maliyeti uygun seçeneklerinden biri olarak inşaat sektöründe kapı ve pencereler için sıkça tercih edilir.
Günümüzde alüminyum yüksek binaların yapımında ve köprülerin yapımında en fazlaca tercih edilen metal çeşididir. Alüminyum hafifçe olması sebebiyle emek harcamayı kolaylaştırır ve daha süratli hale getirir. Çelikten meydana getirilen yapılar fazlaca daha emek harcaması zor ve yüklü maliyetler gerektirdiği için inşaat alanında alüminyum daha sık tercih edilir.
Elektrik Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?
Elektrik hatları için bilhassa uzun mesafelerde en iyi seçenek alüminyumdur. Bakır kablolar elektriği iletme mevzusunda fazlaca iyi olsa da uzun mesafe mevzusunda alüminyum kadar başarıya ulaşmış değildir. Hem de bakır fazlaca daha ağır ve pahalı bir malzemedir. Alüminyum malzemesinin hafifçe olması ve ucuz olması elektrik hatları için en iyi seçenek olma durumunu oluşturur. Alüminyum yumuşak yapısı yardımıyla bakırdan fazlaca daha kolay biçim alır ve tel haline getirilir. Alüminyum malzemesinin korozyon direnci devasa yükseklikte olduğundan elektrik tellerinin uzun seneler süresince bozulmamasını sağlar.
Elektrik hatları ve kablolar haricinde alüminyum malzemesi motor yapımında, cihazlarda ve güç sistemlerinde de yaygın olarak kullanılır. Alüminyum malzemesi ile LED ampuller, uydu çanakları, TV antenleri benzer biçimde birçok elektrik sistemi gereçleri yapılmaktadır.
Tüketim Malları Alanında Alüminyum Kullanımı Neleri İçerir?

Tükettim malları grubunda alüminyum birçok yerde kullanılır. Mutfaklarda alüminyum folyo başta olmak suretiyle, alüminyum tencereler, kızartma tavaları ve çeşitli ev aletleri alüminyumdan yapılır. Isıyı iyi iletme özelliği ve sıhhatli olması sebebiyle alüminyum mutfak gereçleri en fazlaca tercih edilen mutfak gereçleri malzemesini oluşturur. Alüminyum mutfak gereçlerinin temizliği kolaydır ve paslanma yapmaz.
Alüminyum ambalaj ise market alışverişleri başta olmak suretiyle derhal her yerde karşımıza çıkar. Alüminyum ambalajlar yiyecek ve içecekleri paketlemek için kullanılırlar. Soğuk içecek kutularının büyük bir çoğunluğu alüminyum malzemesinden yapılmıştır.
Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve TV’lerde alüminyum kullanımı oldukça yaygındır ve alüminyum kullanımının giderek arttığı görülmektedir. Alüminyum, teknoloji için mükemmel bir malzemedir. Görüntüsü, hafifliği, dayanıklı ve şık görüntüsü ile üst düzey markaların tercih etmiş olduğu bir araç-gereç çeşididir. Şekil ve işlev olarak teknoloji ürünlerinin mükemmel birer parça olmasını elde eden alüminyum, elektronik cihazların aşırı ısınmasını önleyerek tercih sebebi olma kriterini de üst sıralara taşır.

İlginizi çekebilir:
Beyaz Altın Nedir? {Nasıl} Elde Edilir? Nerelerde Kullanılır?
Piktogram Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.